Świat, który słyszę

25 lat temu powstało w Warszawie Centrum Implantów Ślimakowych „Cochlear Center”, które stało się zalążkiem Instytutu Patologii i Fizjologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

Finał koncertu galowego
Foto: Marta Jakubiak

W historii polskiej medycyny nie ma drugiego ośrodka, który rozwijałby się tak dynamicznie, wykonując najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. Markę stworzył prof. Henryk Skarżyński – Mistrz.

W lipcowy, burzowy wieczór, pod wielkim namiotem „Symfonia Varsovia”, zagrali i zaśpiewali uczestnicy warsztatów „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” – pacjenci ze wszystkich zakątków globu, którym w Kajetanach wszczepiono implanty słuchowe.

Przygotowania do koncertu prowadzili profesjonalni muzycy a wyboru dziesięciu laureatów dokonało jury pod przewodnictwem profesora sztuki Ryszarda Zimaka. Kurs jest częścią programu naukowo-rehabilitacyjnego, dzięki któremu łatwiejszy jest powrót do świata dźwięków. Innowacja polega na autorskich kompozycjach opracowanych specjalnie na potrzeby terapii muzyki pasywnej i aktywnej.

ZOBACZ TAKŻE: Galeria zdjęć z 4. edycji „Ślimakowych Rytmów” („Beats of Cochlea”)

Gala „Ślimakowych Rytmów” to doświadczenie niezwykłe. Oto ozdrowieńcy, dzieci, nastolatkowie i osoby dorosłe, z widocznymi na skórze głowy implantami słuchowymi, stają na wielkiej estradzie. I nie jest to zabawa ani happening, tym bardziej amatorski występ imieninowy. Bez taryf ulgowych, z utworami muzyki poważnej i rozrywkowej, z zapierającą w piersiach wirtuozerią.

Finałowy koncert pacjentów i gwiazd poprzedziła oficjalna uroczystość z udziałem władz, wzruszającymi podziękowaniami dla pracowników oraz emisją filmu, który klatka po klatce pokazał rozwój Światowego Centrum Słuchu. Zaledwie ćwierć wieku ku doskonałości na miarę 4 mln konsultacji i 500 tys. operacji poprawiających słuch, mowę, głos, równowagę i oddychanie.

Henryk Skarżyński jest autorem tekstu piosenki „Świat, który słyszę”, do której muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

„Wiele się w naszym życiu zmienia
Kiedy spełniają się marzenia
I słuch się zmienia
I głos się zmienia
Wszystko nabiera nowego znaczenia”.

Wszystkim, dzięki którym „Cisza to dziś przebrzmiały sen”, i tym, którzy usłyszeli świat nutowych partytur, publiczność zgotowała owację na stojąco.

Jarosław Wanecki

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.