19 kwietnia 2024

Powraca dyskusja o tajemnicy lekarskiej

Wiele wskazuje na to, że powraca dyskusja o tajemnicy lekarskiej. Czy prokurator będzie mógł zmusić lekarza do ujawnienia informacji o pacjencie bez pytania sądu o zgodę?

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Foto: www.ms.gov.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ograniczyć prawo do tajemnicy zawodowej. Obecnie korzystają z niego m.in. lekarze, adwokaci, radcowie prawni, dorady podatkowi czy dziennikarze.

Projekt zmian w Kodeksie postępowania karnego nie jest jeszcze znany, ale resort sprawiedliwości przyznaje, że toczą się prace analityczne, aby prokuratura mogła – zdaniem ministerstwa – skutecznie poszukiwać dowodów niż do tej pory.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w trakcie postępowania przygotowawczego zgodę na zwolnienie z tajemnicy adwokata, lekarza czy dziennikarza na potrzeby przesłuchania musi wyrazić sąd. W praktyce sędziowie nie zawsze podzielają argumentację prokuratorów.

Warto dodać, że poza planowanymi zmianami w dostępie do tajemnicy zawodowej, obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje reformę procesu cywilnego. Strony procesowe mają zyskać możliwość samodzielnego nagrywania przebiegu rozpraw (wystarczy poinformować sąd o takim zamiarze), w pisemnych uzasadnieniach wyroków sędziowie nie będą musieli przepisywać treści zeznań i dokumentów z akt sprawy ani cytować orzeczeń Sądu Najwyższego (wystarczy zarysowanie istoty problemu), a sędziowie nie będą ogłaszać wyroków i postanowień na posiedzeniu, na które nikt się nie stawił (dziś trzeba to robić, nawet jeśli poza sędzią nie ma nikogo na sali).