Powraca dyskusja o tajemnicy lekarskiej

Wiele wskazuje na to, że powraca dyskusja o tajemnicy lekarskiej. Czy prokurator będzie mógł zmusić lekarza do ujawnienia informacji o pacjencie bez pytania sądu o zgodę?

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Foto: www.ms.gov.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ograniczyć prawo do tajemnicy zawodowej. Obecnie korzystają z niego m.in. lekarze, adwokaci, radcowie prawni, dorady podatkowi czy dziennikarze.

Projekt zmian w Kodeksie postępowania karnego nie jest jeszcze znany, ale resort sprawiedliwości przyznaje, że toczą się prace analityczne, aby prokuratura mogła – zdaniem ministerstwa – skutecznie poszukiwać dowodów niż do tej pory.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w trakcie postępowania przygotowawczego zgodę na zwolnienie z tajemnicy adwokata, lekarza czy dziennikarza na potrzeby przesłuchania musi wyrazić sąd. W praktyce sędziowie nie zawsze podzielają argumentację prokuratorów.

Warto dodać, że poza planowanymi zmianami w dostępie do tajemnicy zawodowej, obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje reformę procesu cywilnego. Strony procesowe mają zyskać możliwość samodzielnego nagrywania przebiegu rozpraw (wystarczy poinformować sąd o takim zamiarze), w pisemnych uzasadnieniach wyroków sędziowie nie będą musieli przepisywać treści zeznań i dokumentów z akt sprawy ani cytować orzeczeń Sądu Najwyższego (wystarczy zarysowanie istoty problemu), a sędziowie nie będą ogłaszać wyroków i postanowień na posiedzeniu, na które nikt się nie stawił (dziś trzeba to robić, nawet jeśli poza sędzią nie ma nikogo na sali).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.