Piekary Śląskie: 24 h na dobę pod zdalną opieką lekarza specjalisty

Dzięki zastosowaniu telemonitoringu serca w szpitalu miejskim w Piekarach Śląskich zdrowie uratowano już kilkunastu pacjentom. Wszystko w ramach pilotażowego programu.

Foto: archiwum

Program realizuje miasto Piekary Śląskie wspólnie z Piekarskim Centrum Medycznym oraz Centrum Monitorowania Serca American Heart of Poland.

– Telemonitoring jest bardzo potrzebny, szczególnie do kontrolowania stanu zdrowia osób z zaburzeniem rytmu serca. Urządzenia przydzielamy pacjentom na miesiąc, trzy miesiące lub sześć miesięcy. W tym czasie przez 24 godziny na dobę są pod zdalną opieką kardiologa – podkreśla Zofia Trzepaczyńska, ordynator oddziału wewnętrznego w Piekarskim Centrum Medycznym.

W wielu przypadkach dzięki stałemu monitorowaniu diagnozowano u pacjentów częstoskurcz i kierowano ich odpowiednio wcześnie na zabieg ablacji. Telemonitoring sprawdził się również u pacjentów z chorobą wieńcową oraz po zawałach.

– Po zawale pacjenci często mają zaburzenia rytmu serca oraz inne problemy zdrowotne i dlatego powinni być objęci kompleksową, długoterminową opieką. W leczeniu chorób serca ogromną rolę odgrywa czas: pacjent z zawałem w czasie nie dłuższym niż godzina powinien trafić na stół operacyjny – wyjaśnia kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, który patronuje projektowi ze strony Centrum Monitorowania Serca American Heart of Poland.

– Monitoring serca wykrywa zaburzenia we wczesnym stadium, a przez transmisję EKG, pozwala je zdiagnozować i udzielić choremu natychmiastowej pomocy – dodaje prof. Bochenek. Telemonitoring pozwala także na oszczędności. Dzięki zastosowaniu urządzeń wydatnie spadła bowiem liczba niepotrzebnych wyjazdów pogotowia ratunkowego. Karetki kierowane były tylko do chorych rzeczywiście potrzebujących szybkiej pomocy.

– Pacjenci objęci monitoringiem czują się bezpiecznie i stabilnie, kiedy poczują się gorzej, wykonują badania i transmitują ich wyniki do centrum monitoringu, a potem odbywają konsultację telefoniczną z ratownikiem lub kardiologiem. Ci rekomendują przyjazd pogotowia albo wizytę u lekarza rodzinnego – podkreśla dr Trzepaczyńska z Piekarskiego Centrum Medycznego.

Prowadzony w Piekarach program bezpłatnego monitorowania serca dla pacjentów szpitala miejskiego jest unikatowy na skalę kraju. Telemonitoring kardiologiczny, który obejmuje zdalną ocenę bezpośredniego zapisu EKG wysyłanego przez pacjenta oraz nadzór nad pracą serca wspomaganego przez kardiowerter – defibrylator prowadzony jest w Centrum Monitorowania Serca od 3 lat. Początkowo w ramach testów klinicznych, a od półtora roku w ramach regularnych abonamentów medycznych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.