Koncerty Światowej Orkiestry Lekarzy (zdjęcia)

Po raz pierwszy gościła w Polsce Światowa Orkiestra Lekarzy. 11 października zagrała koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 12 października wystąpiła w Krakowie. Obu występom patronowała „Gazeta Lekarska”.

Foto: archiwum Fundacji DKMS

Światowa Orkiestra Lekarzy (World Doctors Orchestra) to przedsięwzięcie godne podziwu. Inicjatorem jej powstania i dyrygentem jest niemiecki lekarz Stefan Willich. W tym roku orkiestra obchodzi 10-lecie istnienia i koncertowania.

W tym czasie dała 57 koncertów, głównie towarzyszących akcjom charytatywnym na rzecz pacjentów i fundacji działających w medycynie. Warszawski koncert był związany z Fundacją Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych. Jest to jedna z przodujących na świecie instytucji, jeśli chodzi o prowadzenie banku dawców. Muzycy ŚOL to lekarze z 50 krajów świata. Najliczniejszą grupą stanowią lekarze niemieccy i amerykańscy.

W koncertach orkiestry brało udział 15 lekarzy z Polski. Podczas koncertu warszawskiego wystąpiła trójka naszych koleżanek i kolegów. Licznie zgromadzeni w pięknej Sali Filharmonii Narodowej słuchacze mieli niewątpliwą przyjemność wysłuchania następujących utworów: Ignacy Jan Paderewski „Uwertura Es-dur”, Fryderyk Chopin „I koncert fortepianowy E-moll op. 11” oraz Ludwig van Beethoven „VIII Symfonia F-dur op. 93”.

Koncert fortepianowy Chopina pięknie wykonał Krzysztof Książek, laureat II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 r. Brawom nie było końca. Cały koncert ŚOL tak przypadł do gustu widzom, że wymusili na muzykach bis. Osobom prowadzącym orkiestrę i muzykującym w niej lekarzom należą się gratulacje z okazji jubileuszu i słowa najwyższego uznania. Koncerty odbyły się z okazji 10-lecia istnienia w Polsce Fundacji DKMS.

Ryszard Golański

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.