Zobacz najlepsze prace szóstej edycji Salonu PhotoArtMedica

Szósta edycja Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy PhotoArtMedica, zorganizowana przez Okręgową Izbę Lekarską w Częstochowie, zgromadziła 90 uczestników z 16 krajów – Austrii, Bułgarii, Indii, Irlandii, Izraela, Kanady, Malezji, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji, Tajlandii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Patronaty Honorowe nad Salonem objęli Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja oraz Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Patronat merytoryczny od pierwszego Salonu obejmuje Stowarzyszenie Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, a jego Prezes Mieczysław Cybulski przewodnictwo nad pracami jury.

Po raz kolejny swe Auspicje nad Salonem PhotoArtMedica nadała największa międzynarodowa organizacja fotograficzna FIAP – Międzynarodowa Federacja ASztuki Fotograficznej – jedyna organizacja fotograficzna uznawana i reprezentowana przez UNESCO. Patronat medialny objęli – „Gazeta Lekarska”, Esculap.com i Foto-Kurier.

W tegorocznej, szóstej edycji Salonu PhotoArtMedica zadebiutowaliśmy z nową kategorią „Fotografia medyczna”. Chcemy aby Salon PhotoArtMedica zachęcał uczestników do ukazania swojego spojrzenia przez obiektyw aparatu na życie ośrodków medycznych, relacje z pacjentami czy też pokazywania w ujęciu artystycznym obrazów wykonanych nowoczesnymi technikami obrazowania – TK, MRI, USG3D, OCT, itp.

W dotychczasowych edycjach prezentowane były pojedyncze prace nawiązujące do takiej kategorii. Tak więc doszliśmy do wniosku, że już czas na „Fotografię medyczną” jako odrębną kategorię. I udało się. W tej premierowej kategorii 21 lekarzy i studentów nadesłało 58 fotografii – różnorodnych i inspirujących. Mam nadzieję, że ten kierunek Salonu PhotoArtMedica będzie się stopniowo rozwijał i wzbogacał.

Tradycyjne dwie kategorie „Temat wolny” i kategoria tematyczna – w tej edycji „Człowiek i krajobraz”, przyniosły wiele pięknych, często refleksyjnych, często zaskakujących fotografii, wpływających na wciąż rosnący poziom konkursu. Cieszy nas stale powiększające się grono społeczności PhotoArtMedica. W tej edycji powitaliśmy reprezentantów nowych krajów – Bułgarii, Indii, Malezji i Portugalii. Ucieszył nas udział największej, jak do tej pory, reprezentacji zagranicznej – 13 Uczestników z Włoch. Dziękujemy Wam wszystkim – i debiutantom, i wiernym uczestnikom za dzielenie się swoimi foto-emocjami. I trwanie przy nas, niezależnie od wyników konkursu. Dla nas wszystkie Wasze zdjęcia są piękne!

Tegorocznym Laureatem Statuetki PhotoArtMedica 2018 Grand Prix ufundowanej przez Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyję został dr João Taborda – pulmunolog z Lizbony (Portugalia). W gronie 33 Laureatów znalazło się aż 19 Kolegów z zagranicy. Wśród Laureatów z Polski znaleźli się dwaj członkowie Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie. Dr Paweł Kidawa został uhonorowany Srebrnym Medalem Fotoklubu RP, a dr n. med. Krzysztof Janik Honorowym Wyróżnieniem PhotoArtMedica 2018. Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom zdobytych laurów i dziękujemy gorąco wszystkim Uczestnikom za udział w Salonie PhotoArtMedica 2018.

W Uroczystości Otwarcia Salonu PhotoArtMedica wzięło udział wielu Laureatów, Uczestników i Gości Salonu PhotoArtMedica 2018, wśród nich Redaktor Naczelny „Gazety Lekarskiej” dr Ryszard Golański oraz Vice-Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Częstochowie dr Piotr Janik. Swą obecnością zaszczycił nas Laureat PhotoArtMedica 2018 dr João Taborda, który specjalnie na Ceremonię Otwarcia przyjechał na jeden dzień do Polski. Towarzyszyła mu żona dr Fatima Taborda. Laureat powiedział, że ma na swoim koncie kilkaset medali zdobytych w międzynarodowych konkursach fotograficznych ale ta z Częstochowy jest dla niego szczególna i musiał tutaj być.

A na unikalną statuetkę Grand Prix po raz kolejny zaprojektowaną przez częstochowskiego Mistrza Mariusza Chrząstka czeka w gabinecie doktora Tabordy w Lizbonie specjalne honorowe miejsce. Przy okazji dr Taborda dowiedział się, że posiadaczami statuetki autorstwa Mistrza Chrząstka jest dwóch słynnych Portugalczyków. Pierwszym jest właśnie dr Taborda, a drugim Cristiano Ronaldo, który otrzymał statuetkę za strzelenie 500-go gola w barwach Realu Madryt. W uroczystości wziął również udział kolejny Laureat z zagranicy, który też na jeden dzień specjalnie przyjechał do Częstochowy – dr Michele Angelillo, radiolog z Neapolu (Włochy) – Prezydent Włoskiego Towarzystwa Fotografii Medycznej, Laureat Brązowego Medalu PhotoArtMedica.

Z doktorem Angelillo zostały podjęte rozmowy na temat wspólnych włosko-polskich projektów fotograficznych. Cieszy nas bardzo rosnące zainteresowanie częstochowskim Salonem PhotoArtMedica nie tylko w środowisku polskich medyków ale również zagranicznych. Wyrazem tego zainteresowania były słowa uznania przekazane w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Salonu przez Prezydenta FIAP Ricardo Busi z Florencji. Pogratulował on organizatorom tej inicjatywy, interesował się jej rozwojem oraz przekazał życzenia dalszych sukcesów.

Laureaci PhotoArtMedica 2018 oprócz nagród honorowych otrzymali również nagrody rzeczowe – aparaty fotograficzne, kamery, dyktafony, power banki, karty pamięci i prenumeraty ufundowane przez Sponsorów. Wieczór uświetnił recital energetycznego duetu bluesowego „Blues Junkers”. Dziękuję serdecznie naszym wszystkim Sympatykom – Patronom Honorowym, Patronom Fotograficznym, Partnerom i Sponsorom Międzynarodowych Salonów Fotografii Artystycznej Lekarzy „PhotoArtMedica” w Częstochowie. Dzięki Waszemu wsparciu jesteśmy bogatsi o te wspaniałe foto-emocje.

Dr n. med. Krzysztof Muskalski
EFIAP, AFRP, ZPAF
Pomysłodawca i Przewodniczący Salonów PhotoArtMedica

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.