NRL: Współczynniki korygujące nie służą pacjentkom z rakiem piersi

Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 8 listopada do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Jacyny i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Foto: pixabay.com

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o zapewnienie większego dostępu do leków objętych refundacją w ramach programów lekowych w postaciach przyjaznych pacjentom.

Stosowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia współczynników korygujących przy wycenie świadczeń opieki zdrowotnej powinno wspierać i premiować stosowanie w terapii leków oraz metod leczenia, które są najbardziej skuteczne i najbardziej przyjazne dla pacjenta.

Tymczasem wprowadzone przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia współczynniki korygujące dotyczące stosowania w leczeniu raka piersi transtuzumabu w postaci dożylnej prowadzą do ograniczenia dostępu pacjentek do nowoczesnej, przyjaznej i skutecznej formy leczenia tym lekiem w postaci iniekcji podskórnych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje, że forma podskórna podania leku w miejsce długotrwałej infuzji dożylnej znacznie zwiększa komfort leczenia i podnosi jakość życia. Ponadto zabranie tej grupie pacjentów przyjaznej formy leczenia jest dodatkowym czynnikiem traumatycznym w ich i tak uciążliwym procesie terapeutycznym.

Dodatkowo, stosowanie leku w postaci dożylnej wyklucza możliwość podania tego leku w warunkach ambulatoryjnych i prowadzi do zwiększenia kosztów pośrednich funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w pełni popiera starania przedstawicieli kampanii „Choroba? Pracuję z nią” w tej sprawie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.