24 kwietnia 2024

Zmagania biegaczy w Wielkopolsce. Relacja z trzech mistrzostw Polski

Już od kilkunastu lat Wielkopolska jest areną zmagań lekarzy w mistrzostwach Polski w biegach długodystansowych.

W tym roku cykl rozpoczęły XVII Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie rozgrywane 16 września w Gnieźnie. 101 lekarzy wystartowało z kolebki Państwa Polskiego na Ostrowie Tumskim.

Piękna pogoda i malownicza 21-kilometrowa trasa sprzyjała zaciętej rywalizacji. Wśród lekarzy pierwszy linię mety w Gnieźnie minął rezydent z Torunia Maciej Ciesielski zaliczając swój pierwszy tytuł Mistrza Polski w Półmaratonie. Po biegu zapowiedział, że spróbuje powtórzyć wyczyn na dystansie maratonu.

Za nim uplasował się Jakub Kulikowski z Rzeszowa, a trzeci był Łukasz Dworniczak z Katowic. Wśród lekarskiej płci pięknej tryumfowała Żaneta Sadowczyk z Rawicza, wicemistrzynią Polski została Magdalena Jałowska z Poznania, a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Mieszczak z Gniezna.

Tylko tydzień dzielił biegaczy od kolejnych 21. Mistrzostw Polski Lekarzy na 15 km rozgrywanych 23 września w Bukówcu Górnym koło Leszna. Na 30 lekarzy czekała częściowo nowa, jeszcze bardziej urozmaicona i selektywna trasa. Pogoda, która jest tytułowym sprzymierzeńcem biegaczy, w Bukówcu i tym razem był wymarzona.

Umiarkowany chłód, który najbardziej lubią amatorzy kroku biegowego, pozwolił wszystkim dotrzeć do mety w doskonałej formie. Mistrzynią Polski na 15 km została Anna Zajączkowska z Trzebnicy, wicemistrzynią Sonia Napieraj z Gostynia, a trzecie miejsce zajęła Karolina Gawrońska z Wrocławia. Wśród lekarzy tryumfował Łukasz Lubelski z Katowic, wicemistrzem Polski został Jakub Błachowiak z Leszna, a trzeci był również reprezentant Leszna Michał Dobrzyński.

Niecałe trzy tygodnie mieli biegający lekarze na odpoczynek i regenerację sił na XVII Mistrzostwa Polski Lekarzy w Maratonie. 14 października Poznań był areną zmagań 72 lekarzy na królewskim dystansie. Prognozy zapowiadały upalną pogodę i sprawdziły się w stu procentach. Mimo tego, bo biegacze wolą niższe temperatury, klimat biegu był fantastyczny Na trasie panowała radosna atmosfera. Zadbali o to wspaniali kibice, wolontariusze i służby zabezpieczające.

Dzięki nim biegacze mieli poczucie, że są wyjątkowymi uczestnikami czegoś niezwykłego. Upragniona meta witała bohaterów tego dnia, szpalerem kibiców i błękitem bieżni, która nadawała niebiański koloryt sukcesom każdego, kto ją osiągnął. Lekarze dotarli w komplecie. Oprócz medalu Maratonu Poznań otrzymali pamiątkowy medal Mistrzostw Polski Lekarzy z serii dokumentującej szpitale Wielkopolski – w tym roku Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. Oskara Bielawskiego w Kościanie.

Mistrzynią Polski Lekarzy w Maratonie została Żaneta Sadowczyk z Masłowa, wicemistrzynią Julia Nowowiejska ze Szczytna. Trzecie miejsce na podium przypadło Magdalenie Jałowskiej z Poznania. Mistrzem Polski na rok 2018 został zgodnie z zapowiedzią, tryumfator z Gniezna, Maciej Ciesielski z Torunia. Za nim uplasował się debiutant na trasie maratonu Paweł Wojewoda z Warszawy. Trzeci był Dawid Staszczyk z Łodzi. Ceremonię dekoracji zaszczycił Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dr Artur de Rosier.

We wszystkich trzech imprezach zwycięzcy otrzymali puchary, pamiątkowe medale i nagrody sfinansowane ze środków przyznanych przez Komisję ds. Sportu Naczelnej Izby Lekarskiej, Komisję ds. Kultury, Sportu i Rekreacji Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Tą droga dziękuję ich Przewodniczącym za wsparcie i przychylność. Dziękuje również wszystkim zaangażowanym w organizacje biegów, bo bez ich bezinteresownego wkładu nie sposób byłoby przeżyć biegaczom niezapomniane chwile.

Na koniec mała refleksja, pełna optymizmu, bo wynikająca z faktu, że w kolejnych edycjach mistrzostw pojawia się ciągle coraz więcej nowych, szczególnie młodych lekarzy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, i jak na razie, w odróżnieniu od codziennej praktyki lekarskiej, biegającym lekarzom nie grozi luka pokoleniowa. Nie sposób nie podkreślić jeszcze raz i pogratulować sukcesu Maciejowi Ciesielskiemu z Torunia – dwukrotnemu Mistrzowi Polski, rezydentowi. Jak widać skuteczni są również w pozazawodowych zmaganiach. I ja tam byłem, trzy biegi zaliczyłem.