Którzy naukowcy z Polski są najczęściej cytowani na świecie?

Nazwiska sześciu polskich naukowców, w tym aż pięciu kardiologów związanych z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, zostały zamieszczone na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata.

Foto: pixabay.com

Ranking Clarivate Analytics (dawniej Thomson Reuters) to co roku aktualizowana lista najczęściej cytowanych naukowców z całego świata.

Tegoroczne zestawienie tworzy ponad 6 tysięcy osób z 60 krajów, specjalizujących się w 21 dziedzinach nauk ścisłych i społecznych.

Lista powstaje w wyniku analizy liczby cytowań, która jest jedną z miar wartości publikacji i świadczy o tym, w jakim stopniu prace naukowe poszczególnych badaczy wspierają i inspirują innych naukowców na całym świecie.

Wśród wyróżnionych kardiologów w najnowszym rankingu już po raz kolejny znaleźli się:

 • prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu,
 • prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 2004-2007,
 • prof. Andrzej Budaj, kierownik Kliniki Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim w Warszawie, Przewodniczący Komisji Wytycznych i Szkolenia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2017-2019,
 • prof. Michał Tendera, wieloletni kierownik III Kliniki Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca, a także kierownik III Katedry Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 1995-1998.

Do tegorocznej listy wyróżnionych po raz pierwszy dołączył prof. Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

– Jako prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jestem dumny, że już po raz kolejny praca polskich kardiologów została zauważona i doceniona w tym prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata. Pozycjonuje to bardzo wysoko polską kardiologię i podkreśla znaczenie wkładu Polaków w rozwój światowej nauki – podkreśla prof. Piotr Ponikowski.

Oprócz kardiologów w zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców znalazła się także prof. Jolanta Lissowska, kierownik Pracowni Epidemiologii w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Do przygotowania rankingu wykorzystano najpopularniejszą na świecie platformę analityki naukowej w przeglądarce internetowej. Zestawienie Clarivate Analytics jest kluczowym elementem Academic Ranking of World Universities, który jest jednym z najstarszych corocznych rankingów najlepszych uniwersytetów na świecie.

Pełne zestawienie najczęściej cytowanych naukowców świata dostępne jest na stronie Clarivate Analytics: hcr.clarivate.com.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Avatar
  LWIE SERCE
  Gru 03, 2018 - 08:36 PM

  KARDIOLODZY GÓRĄ!

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.