Rektor WUM: Albo restrukturyzacja, albo upadną szpitale i uczelnia

– Albo przeprowadzimy pilne i głębokie działania restrukturyzacyjne, albo w konsekwencji upadną i szpitale, i uczelnia. Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogą na to pozwolić – mówi rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś.

Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś
Foto: bp.wum.edu.pl

1 stycznia powstanie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne utworzone przez trzy największe skonsolidowane szpitale, których właścicielem jest WUM: Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, Dziecięcy Szpital Kliniczny i Centralny Szpital Kliniczny.

– Czas, kiedy mogliśmy przeprowadzić jedynie kosmetyczne zmiany w naszych szpitalach, bezpowrotnie minął. To jest moment, kiedy musimy wspólnie i w porozumieniu ratować nasze szpitale i uczelnię przed finansowym upadkiem – podkreślił w wystąpieniu prof. Mirosław Wielgoś.

Sytuacja finansowa wszystkich trzech łączonych szpitali jest dramatyczna. – Nie jest więc tak, że w złej sytuacji finansowej jest jedynie szpital dziecięcy – mówi rektor. W I półroczu 2018 roku zobowiązania trzech szpitali ogółem wyniosły ponad 853 mln zł (Dziecięcy Szpital Kliniczny – blisko 382 mln, Centralny Szpital Kliniczny – 275 mln zł, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus – 196,5 mln).

Prof. Mirosław Wielgoś zaapelował do członków społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pracowników szpitali oraz studentów o „nie poddawanie się manipulacji”. Zapewnił, że pacjenci są bezpieczni i że będzie opiekować się nimi dotychczasowa kadra medyczna. Wystąpienie rektora zostało opublikowane w poniedziałek

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.