Dlaczego prezydent Andrzej Duda uważa onkologię za priorytet?

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy walka z chorobami nowotworowymi jest priorytetem – powiedział w poniedziałek 4 lutego podczas seminarium „Wspólnie o onkologii” w Belwederze.

Prezydent Andrzej Duda, foto: Mariusz Tomczak

Seminarium „Wspólnie o onkologii” zorganizowane z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Przez kilka godzin eksperci przedstawiali założenia Narodowej Strategii Onkologicznej i pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej oraz poinformowano o powołaniu Forum Dialogu Onkologicznego.

– Z danych i przewidywań, które są robione, wynika, że w ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie. Walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta onkologia, jako jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny, wymaga dużego zaangażowania ze strony państwa zarówno finansowego, jak i instytucjonalnego. – Tu konieczne są specjalne programy, strategie, zaplanowane działania, poczynając od dbania o własne zdrowie i rozumienia problemu powstawania nowotworów – dodał Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował za współpracę wszystkim zaangażowanym w prace Sekcji Ochrony Zdrowia działającej w ramach Narodowej Rady Rozwoju. – Zajęliśmy się dziedziną, która obok chorób układu krążenia jest drugą, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Rocznie w Polsce ok. 100 tys. osób umiera na nowotwory, a wykrywane są one u ok. 160 tys. osób – mówił Andrzej Duda.

– Cieszę się, że we współpracy z ministerstwem ekspertom udało się przygotować projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej – podkreślił. Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej został skierowany do Sejmu na początku stycznia. Dokument ma stanowić odpowiedź na obserwowany od lat wzrost zachorowań na raka i coraz większą liczbę zgonów spowodowanych chorobami onkologicznymi w Polsce.

Mariusz Tomczak

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.