Nieznana rola przepony. Ważne odkrycie Polaków!

Okazuje się, że o przeponie nie wiedzieliśmy wszystkiego. Polscy badacze odkryli niedawno, że pomaga ona utrzymać równowagę ciała.

Foto: pixabay.com

Dotychczas uważano, że za równowagę odpowiadają: kontrola wzrokowa, układ przedsionkowy (część narządu słuchu, której element stanowi błędnik) i układ somatosensoryczny (receptory w mięśniach, ścięgnach i torebce stawowej) wraz z mięśniami antygrawitacyjnymi.

– My dodajemy do tego mięsień przepony. To czwarty element, który odpowiada za utrzymywanie równowagi – tłumaczy dr Janusz Kocjan z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Sensacyjne wyniki badań zespołu z SUM i Politechniki Śląskiej ukazały się w „PLOS One”.

Dodatkowa rola przepony wynika z faktu, że moduluje ona ciśnienie w jamie brzusznej. Co więcej, z artykułu polskich badaczy jednoznacznie wynika, że im większą grubość ma przepona w momencie wdechu, tym bardziej przekłada się to na lepsze parametry utrzymania równowagi ciała. Naukowcy odkryli również, że im lepsza ruchomość przepony przy normalnym oddychaniu i przy głębokim wdechu, tym mniejsze zachwiania ma badana osoba w pozycji stojącej.

To ważna obserwacja w kontekście danych epidemiologicznych, które mówią, że zdecydowana większość ludzi zmaga się z zaburzeniami wzorca oddechowego, czyli oddychaniem torem górnożebrowym, a nie przeponą. Ruchomość przepony jest u nich mniejsza, co – jak przewidują naukowcy – może prowadzić do zaburzeń równowagi. Dlaczego tak się dzieje? Polscy badacze mają kilka hipotez.

Przypuszczają m.in., że w odnogach przepony przyczepionych do odcinka lędźwiowego kręgosłupa znajdują się wyspecjalizowane receptory czucia głębokiego. – Jeśli mamy zbyt małe ciśnienie w obrębie jamy brzusznej, receptory dostają zbyt słabą stymulację, a w konsekwencji pogarszają się parametry równowagi ciała – wyjaśnia dr Janusz Kocjan. W przyszłości zespół planuje także sprawdzić, czy ćwiczenia oddechowe mięśnia przepony mogłyby pomóc w lepszym utrzymywaniu równowagi.

Gdyby tak się stało, mogłoby to pomóc w rehabilitacji osób z zaburzeniami równowagi, które zdarzają się zwłaszcza wśród seniorów. Narodowy Instytut Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii szacuje, że co roku w Polsce upada ponad milion seniorów. Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa, odkrycie wydaje się tym bardziej cenne.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.