Przedstawiciele NRL na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

Przez dwa dni w Katowicach trwała dyskusja o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi na co dzień stają zarówno osoby zawodowo związane z ochroną zdrowia w Polsce, jak i pacjenci.

Foto: Rafał Hołubicki

W dniach 7-8 marca 2019 roku odbył się IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC). Łącznie odbyło się 60 sesji w pięciu głównych blokach zagadnień: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie w medycynie oraz edukacja.

Ideą przewodnią Kongresu – zgodnie z jego nazwą – były wyzwania, zarówno terapeutyczne, stojące przed specjalistami w poszczególnych dziedzinach medycyny, jak i organizacyjno-finansowe, którym sprostać muszą decydenci kształtujący systemy opieki zdrowotnej w Polsce i innych krajach. Naczelna Izba Lekarska była jednym z partnerów instytucjonalnych tego wydarzenia.

Sesję inauguracyjną poświęcono głównym kierunkom rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce, widzianym z perspektywy decydentów, przedstawicieli pracowników ochrony zdrowia i pacjentów. Samorząd lekarski, reprezentowany przez wiceprezesa NRL, Jacka Kozakiewicza, był jedną ze stron debaty. Prezes Kozakiewicz podkreślał problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa, w tym środowiska lekarskiego – 51 proc. polskich lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu ma ponad 50 lat i konieczne jest odciążenie tej grupy zawodowej od obowiązków niezwiązanych bezpośrednio z leczeniem pacjenta. Tym bardziej, że dramatycznie odczuwany jest deficyt lekarzy.

Wiceprezes NRL wziął również udział w panelu dotyczącym środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną, podczas której zastanawiano się, czy przeprowadzone już inwestycje przełożyły się na jakość leczenia i poprawę stanu zdrowia pacjentów. Moderował również sesję z aktywnym udziałem publiczności, podczas której dyskutowano o medycynie, etyce i prawie, wymieniając się spostrzeżeniami i refleksjami na temat współczesnych wyzwań w edukacji zdrowotnej Polaków.

Kwestia finansowania i kadr w medycynie to główne problemy omawiane podczas debaty o sytuacji polskich szpitali. W imieniu samorząd w dyskusji uczestniczył Jerzy Friediger, członek Prezydium NRL i jednocześnie dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Omówiono m.in. realia lecznictwa stacjonarnego.

Wiceprezes NRL Andrzej Cisło wziął udział w dyskusji o elektronicznej dokumentacji medycznej, podczas której omówiono aktualny stan wdrażania procesu cyfryzacji placówek medycznych i dokumentacji elektronicznej.

Więcej informacji już wkrótce.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.