Jacek Kozakiewicz: Uwolnić ochronę zdrowia z przetargu politycznego

Od IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych minęło 1,5 tygodnia, ale nie milkną echa postulatu zgłoszonego przez wiceprezesa NRL Jacka Kozakiewicza, aby uwolnić ochronę zdrowia z przetargu politycznego.

Foto: Rafał Hołubicki

– Jeżeli uznajemy, że system opieki zdrowotnej jest jedną z najważniejszych przestrzeni życia społecznego, to sfera ta wymaga szczególnej troski. Nie może być przedmiotem gry politycznej – mówi wiceprezes NRL Jacek Kozakiewicz.

W ocenie wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej wszyscy paneliści, którzy zabierali głos podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC), podkreślali, że w naszym kraju brakuje długofalowej strategii obliczonej nie na jedną kadencję parlamentu, ale na 15-20 lat. Niektórych zmian nie da się bowiem skutecznie wcielić w życie w ciągu kilku lat.

Brak autentycznie strategicznego podejścia do rozwiązania bolączek w polskiej ochronie zdrowia i kwestie polityczne to oczywiście nie wszystko. Jak mówi Jacek Kozakiewicz, ważnym zagadnieniem są również m.in. niepokojące trendy demograficzne wśród lekarzy i pielęgniarek oraz nierozwiązane kwestie płacowe, tak aby medycy przestali myśleć o wyjeździe z kraju. Rozmawiając o tworzeniu możliwie jak najlepszych warunków pracy nie należy zapominać również o „odbiurokratyzowaniu” medycyny i wsparciu dla lekarzy m.in. w postaci sekretarek medycznych i asystentów.

Cała rozmowa red. Wojciecha Kuty z dr. Jackiem Kozakiewiczem do obejrzenia tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.