29 marca 2024

Klipsowanie tętniaka z szybką stymulacją serca (wideo)

Dr hab. Przemysław Kunert z Kliniki Neurochirurgii WUM przeprowadził innowacyjny zabieg klipsowania skomplikowanego tętniaka wewnątrzczaszkowego z wykorzystaniem szybkiej stymulacji serca (ang. „rapid ventricular pacing”).

Operacja została wykonana w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Banacha przy współpracy dr. hab. Marcina Grabowskiego i lek. Jakuba K. Rokickiego z I Katedry i Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego.

Przy operacji współpracowali: ze strony anestezjologicznej dr n.med. Dorota Giercuszkiewicz, dr n. med. Grzegorz Niewiński i lek. Paula Dudek; instrumentriuszki Barbara Gawryś i Anna Wieczorek, technik neurofizjologii Katarzyna Zakrzewska, anestetyczka Iwona Pluta, a przy zabiegu obecny był również student Łukasz Przepiórka.

Klinika Neurochirurgii WUM posiada unikatowe w skali europejskiej możliwości leczenia operacyjnego tętników wewnątrzczaszkowych, których nie da się wyleczyć nawet nowoczesnymi metodami wewnątrznaczyniowymi.

„Celem szybkiej stymulacji serca jest czasowe obniżenie średniego ciśnienia tętniczego do niskich wartości (ok. 40 mmHg), służące zmniejszeniu napięcia ścian tętniaka i tym samym ułatwiające klipsowanie. Technika ta jest wykonywana jedynie w kliku najlepszych ośrodkach na świecie. Po raz pierwszy w Polsce była zastosowana właśnie w Klinice Neurochirurgii WUM już rok temu, a więc kilka miesięcy wcześniej niż w słynnym Barrow Neurological Institute (Phoenix, AZ, USA). Wszystkie trzy wykonane dotąd przez nasz zespół operacje złożonych tętniaków z wykorzystaniem tej techniki zakończyły się sukcesem, u żadnego z chorych nie pojawiły nowe deficyty ogniskowe” – mówi dr hab. Przemysław Kunert.

Podczas operacji użyto również fluorescencji ICG w mikroskopie z rozszerzoną rzeczywistością oraz monitorowania ruchowych i somatosensorycznych potencjałów wywołanych. Fluorescencja ICG w mikroskopie z rozszerzoną rzeczywistością jest nowoczesną techniką pozwalającą na przeprowadzenie śródoperacyjnej wideoangiografii z oceną przepływu w naczyniach mózgu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można upewnić się, że tętniak jest właściwie zaklipsowany, a ważne tętnice, doprowadzające krew do mózgu nie są zwężone lub zamknięte. Ciągłe monitorowanie ruchowych i somatosensorycznych potencjałów w czasie zabiegu (prowadzone przez dr Annę Podgórską) pozwala natomiast na wczesne wykrywanie i zapobieganie ewentualnym trwałym zmianom w funkcjonowaniu ważnych ośrodków mózgu.