Co się dzieje w psychiatrycznych oddziałach sądowych?

Oddziały psychiatrii sądowej są miejscem wykonywania tzw. środka zabezpieczającego wobec osób, które popełniły czyn zabroniony, jednak działały w stanie niepoczytalności.

Foto: pixabay.com

W gronie pacjentów przebywających w tych oddziałach są osoby starsze, ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie, z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Środki zabezpieczające zostały uregulowane w rozdziale X Kodeksu karnego. Jednym z nich jest pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Ochrona praw osób przebywających w oddziałach sądowych pozostaje w szczególnym zainteresowaniu Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Podejmują oni własnej inicjatywy działania na rzecz omawianej grupy pacjentów.

To dzięki interwencji Rzeczników pacjentom w jednym z oddziałów umożliwiono wychodzenie na świeże powietrze także w miesiącach zimowych. Bartłomiej Chmielowiec skutecznie interweniował m.in. w sprawie pacjenta – głuchoniemego, niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu znacznym mężczyzny. Ten pacjent to nie jedyna osoba ze stopniem niepełnosprawności, wobec której orzeczono środek zabezpieczający. Rzecznik Praw Pacjenta analizuje sytuację seniorów przebywających w oddziałach sądowych.

Z danych, które dotychczas zostały przekazane do Biura przez dyrektorów szpitali psychiatrycznych wynika, że wśród kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65. roku życia jest 50 osób ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie, z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Niektórzy z nich przebywają w szpitalach psychiatrycznych kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. „To tylko cząstkowe dane, które ciągle wpływają do Rzecznika. Po uzyskaniu kompleksowych danych, podejmiemy dalsze działania w tej sprawie” – zapewnia Biuro Prasowe RPP.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.