28 marca 2024

XXIII Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych

13 marca na stoku Buchemen w Alpach Austriackich odbyły się XXIII Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Mistrzostwa zorganizował prezes KS „Bronek”, honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec.

Bazę hotelową zimowiska przygotowali wiceprezes Kongresu Polonii Niemieckiej, były długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech dr Zbigniew Kostecki oraz Wiesław Jabłoński z jednego z biur turystycznych.

Zawodom rozegranym w niepowtarzalnej zimowej scenerii alpejskiej sprzyjała piękna, zimowa aura (temp. -2 st. C) z lekko prószącym śniegiem i okresowymi przejaśnieniami. Podczas Mistrzostw na stoku Buchemen (1150 m) były wyśmienite warunki śniegowe. Stok narciarski i bramki do slalomu giganta przygotowała  szkoła narciarska, a ustawił je dyrektor szkółki narciarskiej Juigi Kravanja. Do końcowej punktacji liczono sumę dwóch najlepszych z trzech przejazdów.

W zimowisku uczestniczyło 140 osób z 9 państw: Austrii, Australii, Danii, Francji, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych. Patronat nad zawodami, w których wystartowało 58 narciarzy, sprawowały: Naczelna Rada Lekarska (NRL) w Warszawie, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych (FPOM) z prezesem ze Szwecji, Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Krakowie, Polskie Towarzystwo Medyczne (PTM) w Niemczech oraz Związek Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago.

Skład Komisji Sędziowskiej: Danuta Kostecka (przewodnicząca, Niemcy), Juigi Kravanja (dyrektor szkoły narciarskiej, Austria), Zofia Partyka-Bińkowska (Polska), Anna Jarocka, Bożena Lukoscheck, Janina Nowak (Niemcy) oraz Sylvia Orawiec (USA). Pomoc komputerową zapewnił dr n. tech. Władysław Bińkowski. Zapisy na zawody prowadzili członkowie Komisji Sędziowskiej, którym pomagał Bronisław Orawiec (organizator mistrzostw, USA). Na świetnie przygotowanej trasie slalomu giganta najpierw wystartowali snowboardziści i dzieci, a następnie panie i panowie.

W snowboardzie  zwyciężył Maciej Straus z Polski. Wśród dzieci grupy młodszej poniżej 10 lat, I miejsce zdobyła Ida Polońska, II miejsce zajęła Magdalena Woś (obydwie z Polski), a III lokatę – Marcel Malinowski (Niemcy). W grupie dzieci starszych zwyciężył Julian Poloński (Polska), II lokatę zajął Vincent Riczard (Francja), a III – Bogumiła Kaczmarek (Polska). Na IV i V miejscu uplasowali się Emma Leder i Roberts Oliver  (obydwoje z Australii). W grupie lekarskiej pań powyżej 60. r.ż. najlepszą okazała się Klaudia Krzyżanowski, II miejsce zajęła Bożena Kilarski, a III – Jolanta Paschek (wszystkie z Niemiec).

W grupie 45-60 lat I miejsce zdobyła Beata Miłosz-Ceryn (Polska) przed  Mariolą Jabłońską (Niemcy). W grupie poniżej 45. r.ż. I miejsce zajęła Victoria Kilarski (Niemcy), II – Justyna Ceryn (Polska), a III – Karolina Sobolewska (Niemcy). Wśród lekarzy grupy powyżej 75. r.ż. zwyciężył Stanisław Woś (Polska). W grupie lekarzy (65-75. r.ż.) I miejsce zajął Andrzej Golec (Niemcy). Na drugim miejscu uplasował się Bronisław Orawiec (USA), a na trzecim – Lech Poloński (Polska). W grupie 55-65 lat I miejsce wywalczył Wojciech Sapok, II miejsce zajął Zbigniew Jabłoński, a III Christoph Datta – (wszyscy z Niemiec). W grupie poniżej 55. r.ż. I miejsce zdobył Michał Malinowski (Niemcy), a II – Grzegorz Ceryn (Polska).

W klasyfikacji generalnej lekarzy z uwzględnieniem wieku wg przelicznika FIS I miejsce wywalczył po raz osiemnasty Bronisław Orawiec (USA), II miejsce zdobył Andrzej Golec (Niemcy), a III – Lech Poloński (Polska). W konkurencji drużynowej I miejsce zdobyli Andrzej Golec i Wojciech Sapok  (Niemcy), II miejsce – Lech Poloński i Justyna Ceryn (Polska), a III – Bronisław Orawiec i Janusz Pławner (USA). W grupie rodzin i sympatyków wśród pań grupy starszej zwyciężyła Maria Kowollik przed Joanną Bodynek i Haliną Karasch (wszystkie z Niemiec), natomiast w grupie młodszej I miejsce zdobyła Joanna Polońska (Polska) przed Sylvią Orawiec (USA) i Anną Woś (Polska).

Wśród panów grupy starszej I miejsce zajął Stanisław Bafia (USA), II – Zbigniew Sęk (Polska), a III – Peter Bak (Niemcy). W grupie młodszej I miejsce wywalczył Dariusz Poloński, który również uzyskał najlepszy łączny czas dwóch przejazdów. Drugi był Kasper Gniadek (obydwaj z Polski), a trzeci – Radek Orawski (Niemcy). Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w hotelu w Bad Gastein. Imprezę prowadził dr Bronisław Orawiec, który podsumowując program sportowy zimowiska, podkreślił korzystny wpływ sportu na zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników oraz zaprezentował hymn Klubu Sportowego „Bronek”, którego autorem jest podhalański poeta Franciszek Łojas-Kośla, a muzykę skomponował p. Jacek Tarkowski. Hymn został także pięknie zaśpiewany podczas zakończenia przez solistkę dr Małgorzatę Sitek.

Dr Orawiec gorąco podziękował organizacjom za wieloletni patronat nad Mistrzostwami, sponsorom za ufundowanie pięknych trofeów i upominków oraz Komisji Sędziowskiej za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Uczestnikom mistrzostw organizator B. Orawiec złożył gratulacje i życzenia dalszych sukcesów sportowych. Zapalonym kibicom podziękował za wspaniały doping, natomiast uczestnikom zimowiska za stworzenie serdecznej, rodzinnej atmosfery. W trakcie ceremonii wręczania trofeów głos zabrali: dr Zbigniew Kostecki, mgr Wiesław Jabłoński, dr Bogdan Miłek, który przygotował konferencję naukową, prof. Stanisław Woś oraz dr Wojciech Sapok.

Dyplomy, puchary, medale oraz nagrody i upominki zwycięzcom (trzy pierwsze miejsca w poszczególnych grupach) wręczali: dr Danuta Kostecka, p. Stanisław Bafia, dr Jan Gniadek, dr Jerzy Kękuś, dr Bogdan Miłek, prof. Lech Poloński oraz dr Bronisław Orawiec. Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali dyplomy. W sumie wręczono 35 medali, 50 pucharów, 25 plakatów oraz 125 dyplomów. Sponsorom oraz członkom Komisji Sędziowskiej organizator wręczył pamiątkowe medale, dyplomy, plakaty oraz upominki. Warto podkreślić, że piękne medale z sylwetką narciarza upamiętniające XXIII Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały wyprodukowane specjalnie na mistrzostwa w mennicy w Krakowie.