28 marca 2024

Farmaceuci krytycznie o refundacji

Mija 10 lat od wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. To dobry czas na podsumowania. Jakim przeobrażeniom przez tę dekadę uległ polski rynek farmaceutyczny i jak prezentuje się na tle innych państw UE? Gdzie szukać nowych rozwiązań?

XIII Dzień Polskiej Farmacji. Foto: materiały prasowe

Odpowiedzi na te pytania szukali analitycy, prawnicy, przedstawiciele świata nauk farmaceutycznych i medycznych oraz organizacji branżowych. 16 maja, z okazji XIII Dnia Polskiej Farmacji, w Galerii Porczyńskich w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona tej tematyce. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Naczelna Izba Aptekarska.

Nie tylko krytyka

Dzień Polskiej Farmacji to nie tylko krytyka stanu zastanego. To przede wszystkim dyskusja na szerokim forum w celu wypracowania konstruktywnych rozwiązań służących interesom pacjentów. Ci ostatni za medykamenty ciągle płacą zbyt drogo, z przyczyn finansowych nie wykupują wszystkich zaordynowanych leków i latami czekają na refundację nowoczesnych produktów leczniczych.

O ustawie refundacyjnej

Dwa i pół roku temu weszła w życie ustawa refundacyjna. Jej głównym celem deklarowanym przez Ministerstwo Zdrowia miało być zwiększenie dostępności pacjentów do nowoczesnych leków oraz zmniejszenie udziału pacjentów w kosztach farmakoterapii, tym samym skrócenie dystansu dzielącego nas pod tym względem od standardów europejskich. Jednak z publikowanych na bieżąco analiz rynkowych przeprowadzanych przez niezależne firmy badawcze widać, że cele rozminęły się z rzeczywistością.

Laureaci Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych

Na ostatnim etapie nowelizacji

Po raz pierwszy podczas Dnia Polskiej Farmacji ten aspekt ustawy refundacyjnej przedstawiono w kontekście europejskim. Jej funkcjonowanie krytykowane jest przez główne podmioty działające na rynku farmaceutycznym oraz przez samorządowe i zawodowe organizacje reprezentujące tę branżę. Konferencja była okazją do kompleksowego przedstawienia tych problemów na ostatnim etapie nowelizacji ustawy refundacyjnej w Sejmie.

Innowacyjność to przyszłość

Polskiej farmacji potrzebne są nowe patenty i innowacyjne projekty. W czasie tegorocznego  Dnia Polskiej Farmacji wręczono nagrody w konkursie „Lider Nauk Farmaceutycznych”. Jego adresatem są młodzi doktoranci podejmujący prace badawcze.