Wielkie zainteresowane medycyną stylu życia

Medycyna stylu życia to najlepsza, najprostsza i najlogiczniejsza odpowiedź na epidemię chorób cywilizacyjnych, stawiającą w centrum pacjenta i jego sprawczość w zakresie dbania o własne zdrowie.

Foto: Mariusz Tomczak

Nie mają co do tego wątpliwości eksperci, którzy uczestniczyli w I Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia w Warszawie.

Przez dwa dni (13-14 kwietnia) w teorii i praktyce specjaliści przybliżali filary medycyny stylu życia przy frekwencji, która przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Tematem przewodnim pierwszego dnia była otyłość i jej powikłania, drugiego – zdrowie i dobrostan psychiczne.

Medycyna stylu życia to skuteczna prewencja, leczenie oraz wsparcie terapii farmakologicznej. Dzięki interdyscyplinarności ma szansę oddziaływać na kilkanaście czynników ryzyka jednocześnie oraz stanowić platformę do współdziałania dla przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych. To model opieki holistycznej i partnerskiej, której jedne z najważniejszych elementów stanowią właściwa edukacja oraz skuteczna motywacja pacjenta.

Od 1 sierpnia 2018 r. działa Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, którego misją jest promocja medycyny stylu życia w środowisku profesjonalistów oraz w społeczeństwie, a także pośredniczenie we wprowadzaniu interwencji z nią związanych do systemu opieki zdrowotnej i edukacji medycznej. Wśród inicjatorów jego powstania byli m.in. dr n. med. Daniel Śliż, prof. dr hab. med. Artur Mamcarz, dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, dr n. o zdr. Wojciech Zgliczyński i dr n. med. Marcin Wełnicki.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.