Prezes NRL czyta „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana” (wideo)

Niedźwiadek Szczepan na co dzień mieszka w przychodni, gdzie pomaga dzieciom przezwyciężyć lęk związany ze szczepieniem. Kiedy dzieci przytulają pluszaka od razu poprawia im się humor, zaś strachy znikają, a szczepienie okazuje się tylko nieszkodliwym ukłuciem.

Niedźwiadek czuje się jednak samotny, dlatego postanawia uciec. Tak zaczyna się przygoda Szczepana, dzięki której nie tylko pozna sympatyczną dziewczynkę Alicję, ale przede wszystkim dowie się, jak działają szczepienia i dlaczego są niezbędne do zachowania zdrowia od wczesnego dzieciństwa do późnej starości.

Bajka „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana” powstała w ramach kampanii „Zaszczep się wiedzą”, której celem jest obiektywne informowanie o szczepieniach w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną. Autorką książki jest znana dziennikarka Izabela Filc-Redlińska, instytucjonalnymi patronami publikacji są Główny Inspektorat Sanitarny oraz Fundacja Rozwoju Pediatrii. Książkę można ściągnąć lub odsłuchać na stronie akcji www.zaszczepsiewiedza.pl.

Jednym z celów kampanii jest przekazywanie wiarygodnych, przystępnych informacji na temat szczepień. Autorzy odsyłają do miarodajnych źródeł informacji na temat szczepień, certyfikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, instytucje publiczne oraz do autorytetów medycznych – omawiających wyniki badań, nie własne opinie. Tylko w ten sposób można walczyć ze szkodliwymi mitami na ten temat krążącymi w sieci. Dzięki bajce o niedźwiadku Szczepanie już najmłodsi mogą zrozumieć, jak działają szczepienia oraz dlaczego są ważne dla każdego z nas. Niedźwiadek Szczepan pomoże również rodzicom wytłumaczyć najmłodszym, że wizyta szczepienna, choć związana z ukłuciem, nie jest ani straszna ani nie wiąże się z dużym bólem.

– Edukacji nigdy za dużo. Naszym obowiązkiem, jako lekarzy, jest rozmawiać z rodzicami, odpowiadać na ich pytania i wątpliwości dotyczące szczepień, rozumieć, iż pytania wynikają nie tylko z obaw, ale czasem i nieprawdziwych informacji, jakie można przeczytać w internecie. Kontestowanie szczepień nie ma żadnych podstaw naukowych. Lekarze pediatrzy oraz neonatolodzy, którzy najczęściej szczepią, zasługują na zaufanie, gdyż mają rozległą i najnowszą wiedzę na ten temat. Pamiętajmy, że szczepienia nie tylko pozwalają uchronić się przed chorobami osobie zaszczepionej, ale także, dzięki odporności populacyjnej, chronią innych, którzy z powodu wieku lub chorób nie mogą być zaszczepieni – mówi prezes NRL Andrzej Matyja w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl.

Bajkę „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana” czytają: dr hab. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska znana jako lekarz prowadzący bloga „Mama Pediatra”, Dawid Ciemięga, lekarz z Tychów niestrudzenie walczący z kłamstwami na temat szczepień w Internecie i poza nim, lekarz Łukasz Durajski szczepiący uczestników programów telewizyjnych przed ich egzotycznymi podróżami oraz pediatra Piotr Hartmann, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Pediatrii Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.