Recepty do wymiany. Lekarz pyta, radca prawny odpowiada

Droga Redakcjo! Na odprawie lekarskiej poinformowano nas o zarządzeniu o nowych receptach. Stare do kasacji. Łaskawie odroczono to do końca roku. Jaki powód? Jeśli chodzi o „zwykłe” recepty, to tylko taki, że na wydruku zamiast „podpis lekarza” będzie „podpis osoby upoważnionej”.

Foto: pixabay.com

Rozumiem, że wchodzą w życie przepisy mówiące o tym, że nie tylko lekarze mają prawo do wydawania recept, ale dlaczego likwidować dotychczasowe  recepty? Ja akurat niedawno zapotrzebowałem 3000 recept, a że jestem już emerytem, to co najmniej 2500 recept z nowym rokiem będzie do wyrzucenia.

To marnotrawstwo oraz przejaw nieliczenia się z nami, lekarzami. Jakiś urzędnik biurokratycznie decyduje o nas bez sensu, bo przecież nie jakieś istotne systemowe zmiany powodują o konieczności wymiany recept. Dla mnie, nieobytemu z komputerem i internetem, każdorazowe ozyskiwanie numerów recept to stres i strata czasu – o pieniądzach nie wspomnę. Czy NIL zajmowała się tym?

Ryszard Maciejewski

* * *

Komentarz

Rozporządzenie z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept lekarskich wprowadziło m.in. zmiany dotyczące ich wzoru. Zawarty w rozporządzeniu przepis przejściowy umożliwiał wystawianie recept na drukach obowiązujących przed wprowadzeniem nowego wzoru przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Termin ten upływał 19 kwietnia 2019 r., a więc wykorzystanie starych druków po 19 kwietnia mogło wiązać się z tym, że nie zostaną one zrealizowane w aptekach, a pacjenci będą wracali do lekarzy, słusznie poirytowanych. Pod koniec tego okresu przejściowego okazało się, że lekarze mają duże ilości druków recept wg starego wzoru, które trzeba byłoby wyrzucić do kosza.

W związku z tym Ministerstwo Zdrowia dość późno, ale w porę postanowiło przedłużyć termin, w którym mogą być wykorzystane. Do konsultacji trafił więc projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie MZ w sprawie recept, został on pozytywnie zaopiniowany przez samorząd lekarski. Przewidywał on tak naprawdę tylko jedną zmianę – wydłużenie okresu 12 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia z 13 kwietnia 2018 r. do 24 miesięcy.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept weszło w życie 18 kwietnia (Dz.U. 2019 poz. 718). Zmiany dotyczące wystawiania recept są liczne i wprowadzane często. Od wielu lat samorząd lekarski konsekwentnie zgłasza, że pożądanym kierunkiem powinno być upraszczanie zarówno druków recept, jak i procesu ich wystawiania, a także realizacji w aptece. Niestety, postulaty te nie są uwzględniane przez decydentów w takim stopniu, w jakim byśmy sobie tego życzyli.

Wojciech Idaszak, radca prawny NIL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.