Zabójcze implanty. Chłoniak a powiększenie pośladków

O pisano pierwszy na świecie przypadek chłoniaka związanego z operacją powiększenia pośladków za pomocą implantów.

Foto: pixabay.com

Chłoniak anaplastyczny z dużych komórek (ALCL) jest rzadkim nowotworem układu chłonnego.

Jednym z czynników ryzyka jego rozwoju jest wszczepienie implantów o nierównej powierzchni (tzw. teksturowanych). Są one wykorzystywane w rekonstrukcjach piersi po mastektomii lub do powiększania piersi ze względów estetycznych.

Przebieg choroby jest powolny, rozpoczyna się najczęściej 8-10 lat po wszczepieniu implantu i objawia się jako obecność nowego zbiornika płynowego w okolicy protezy. W większości przypadków leczenie polega na usunięciu implantu wraz z otaczającą go torebką. Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) od 2010 r. w USA zgłoszono 660 przypadków wystąpienia ALCL związanego z implantami piersi.

W ostatnich tygodniach w „Aesthetic Surgery Journal” opublikowano pierwszy na świecie opis przypadku rozwoju ALCL u pacjentki poddanej operacji plastycznej powiększenia pośladków z użyciem implantów teksturowanych. Nowotwór, w postaci owrzodzenia skóry pośladków, z przerzutami do płuc, wystąpił zaledwie rok po zabiegu. Pomimo wdrożenia agresywnej chemioterapii pacjentka zmarła kilka miesięcy później z powodu niewydolności nerek i płuc.

Źródło: „Aesthetic Surgery Journal”, PLWzR

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.