Ryby mogą pomóc „sercowcom”. Chodzi o wpływ TMAO

Prof. Marcin Ufnal, kierownik Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej WUM, został uhonorowany „Article Impact Award 2018”.

Foto: pixabay.com

Nagroda ta przyznawana jest za publikację w „American Journal of Physiology”, która w danym roku wzbudziła największe zainteresowanie w środowisku naukowym i społecznym.

Prof. Ufnal wyróżnienie to otrzymał jako autor korespondujący pracy „Chronic, low-dose TMAO treatment reduces diastolic dysfunction and heart fibrosis in hypertensive rats”.

W czasie pierwszych czterech miesięcy od jej publikacji pełny tekst pobrano ponad 1700 razy, informacja o pracy ukazała się na 15 międzynarodowych portalach ogólnonaukowych i znajduje się obecnie wśród 5 proc. prac, które wzbudziły największe zainteresowanie spośród publikacji naukowych śledzonych przez ALMETRIC.

Wcześniej trzymała wyróżnienie APS select. Publikacja dotyczy wpływu TMAO – związku pochodzącego od bakterii jelitowych człowieka, na układ krążenia. W badaniach klinicznych wykazano, że wzrost stężenia TMAO w osoczu krwi u osób ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych może być zgubny dla układu krążenia. Zespół prof. Ufnala pokazał, że wzrost stężenia TMAO w chorobach układu krążenia może chronić i jest kompensacyjną odpowiedzią organizmu na niekorzystne czynniki.

– Wykazaliśmy korzystny wpływ stosowania TMAO na układ krążenia w zwierzęcym modelu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową. Związek ten akumulują ryby żyjące w szczególnie niekorzystnych środowiskach, na dużej głębokości i w zasolonej wodzie, narażone na tzw. stres hydrostatyczny i osmotyczny. U osób z nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością serca także panują warunki stresu hydrostatycznego i osmotycznego: wysokie ciśnienie i zaburzenia elektrolitowe. By móc wyciągać dalej idące wnioski, sprawdzamy wpływ TMAO na innych modelach niewydolności serca – wyjaśnia prof. Marcin Ufnal dodając, że ten kierunek badań jest obiecujący, a TMAO może być jednym z czynników łączących wysokie spożycie ryb z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.