Nie chcieliśmy, aby organizacją izb zajęli się ludzie starego systemu

Mija 30 lat od odrodzenia samorządu lekarskiego. Komentuje Bożena Pietrzykowska, sekretarz NRL (II, III kadencja), delegat na KZL (I-VII kadencja).

Foto: freeimages.com

– Wszystko, co się wtedy działo, miało podłoże polityczne. Nie chcieliśmy dopuścić do tego, aby organizacją izb zajęli się ludzie starego systemu.

Zanim doszło do reaktywowania izb, byłam związana z „Solidarnością” i podziemiem. Udział w tworzeniu samorządności lekarskiej był konsekwencją tych działań.

Znalazłam się w gronie Prezydium Komitetu Organizacyjnego Izb Lekarskich, gdzie pełniłam funkcję sekretarza. Trzeba pamiętać, że odrodzenie się izb nie było aktem jednorazowym, ale procesem, w którym odbywała się praca u podstaw.

Skład komitetu nie był przypadkowy, a jego gremium szerokie (74 lekarzy z PTL wytypowanych przez oddziały terenowe, 21 lekarzy dentystów z PTS wybranych przez walny zjazd delegatów, 18 ze Zrzeszenia Polskich Towarzystw Lekarskich, 22 z Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, 15 wytypowanych przez Komisję Krajową „Solidarność”, 29 wskazanych przez MZiOS). Te osoby w większości typowały środowiska lekarskie, nie chcąc dopuścić do manipulacji.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.