Protest – tak. Odejście lekarza od łóżka chorego – niedopuszczalne

Art. 73 Kodeksu Etyki Lekarskiej dopuszcza udział lekarza w zorganizowanej formie protestu, ale zaznacza, że nie zwalnia go to z obowiązku udzielania pomocy lekarskiej.

Foto: Marta Jakubiak

Strajk w ścisłym tego słowa znaczeniu, który wiąże się z zaprzestaniem pracy, a więc odejściem od łózka chorego, jest w przypadku lekarza niedopuszczalny.

Podobnie jak protestowanie poprzez korzystanie z fikcyjnego zwolnienia lekarskiego. Etycznie dozwolone jest natomiast zbiorowe wypowiedzenie  umów o pracę przez lekarzy jako wyraz sprzeciwu wobec narzucanych przez pracodawcę warunków pracy i płacy.

Po upływie okresu wypowiedzenia lekarz przestaje być pracownikiem, nie ma więc obowiązku sprawowania opieki nad pacjentem i już nie ponosi za niego odpowiedzialności. Kodeksu Etyki Lekarskiej nie naruszają również formy protestu związane z odmową prowadzenia dokumentacji medycznej, ale tylko takiej, która nie ma bezpośredniego wpływu na leczenie pacjenta. Lekarz, jak każdy obywatel, ma prawo do protestu.

Stanisław Wencelis, współtwórca Kodeksu Etyki Lekarskiej

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.