Rezonans jako metoda stopnia zaawansowania nowotworu

Czy rezonans całego ciała może być pomocny w ocenie stopnia zaawansowania nowotworu?

Foto: pixabay.com

Rezonans magnetyczny (magnetic resonance, MRI) jest badaniem precyzyjnie obrazującym tkanki miękkie organizmu.

Angielscy badacze postanowili ocenić jego przydatność w diagnostyce przerzutów niedrobnokomórkowego raka płuca i jelita grubego. W 16 brytyjskich ośrodkach przeprowadzono prospektywne badanie Streamline L.

Kwalifikowano do niego dorosłych chorych z noworozpoznanym w tomografii komputerowej klatki piersiowej rakiem płuca potencjalnie kwalifikującym się do resekcji (w stopniu zaawansowania nie większym niż IIIB). Włączono 353 chorych, z czego 187 zakończyło badanie.

U wszystkich badanych wykonywano MRI całego ciała (whole body MRI, WB-MRI), którego wyników nie ujawniano do czasu zakończenia standardowych procedur diagnostycznych. Podejmowana podczas wielodyscyplinarnego spotkania lekarzy specjalistów decyzja dotycząca leczenia oparta była na standardowych badaniach diagnostycznych, na WB-MRI wraz z diagnostyką wynikającą z jego wyniku lub na wszystkich dostępnych badaniach.

U 28% chorych rozpoznano przerzuty odległe. Nie wykazano istotnych statystycznie różnic w czułości ani swoistości WB-MRI w stosunku do standardowej ścieżki diagnostycznej. Czas oceny zaawansowania na podstawie WB-MRI był o 6 dni krótszy (19 vs 13 dni). Koszty wykonania WB-MRI były blisko dwukrotnie niższe niż standardowych badań diagnostycznych.

Drugie badanie – Streamline C, o podobnym protokole, dotyczyło chorych na raka jelita grubego. Wzięło w nim udział 299 chorych, spośród których u 23% rozpoznano przerzuty odległe. Ponownie nie wykazano różnic w czułości ani swoistości WB-MRI w porównaniu ze standardową ścieżką diagnostyczną. W przypadku nowotworów jelita grubego wykonanie WB-MRI skracało czas oceny zaawansowania o 5 dni i wiązało się z niższym kosztem.

Źródło: www.thelancet.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.