Ciąża a mutacja BRCA. Dobre wieści dla pacjentek onkologicznych

Ciąża u nosicielek mutacji BRCA po leczeniu z powodu raka piersi jest bezpieczna.

Foto: pixabay.com

Dla wielu młodych kobiet wyleczonych z raka piersi bardzo ważna jest możliwość posiadania potomstwa.

Opublikowane do tej pory badania pokazywały, że urodzenie dziecka po wyleczeniu z raka piersi nie zwiększa ryzyka wznowy choroby, jednak dane dla nosicielek mutacji BRCA (mutacja znacznie zwiększająca ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika) były ograniczone.

W dużym międzynarodowym retrospektywnym badaniu przedstawionym na tegorocznym kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO, American Society of Clinical Oncology) przeanalizowano dane ponad 1200 kobiet w wieku poniżej 40 lat z rozpoznaniem raka piersi w I-III stadium zaawansowania i nosicielstwem mutacji BRCA.

W trakcie 4,5 letniej obserwacji po zakończonym leczeniu onkologicznym, 16% kobiet zaszło w ciążę. W ciążę częściej zachodziły kobiety młodsze i bez ekspresji hormonów estrogenowych w komórkach nowotworowych. W 10% ciąż doszło do poronienia samoistnego, 8% kobiet dokonało aborcji, a 150 kobiet urodziło dziecko. Po ponad ośmioletniej obserwacji kobiety, które urodziły dziecko, miały dłuższe przeżycie bez nawrotu choroby. Nie wykazano natomiast różnicy w całkowitym przeżyciu w obu grupach.

Źródło: abstracts.asco.org

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.