Ważny wyrok. 600 tys. zł za nierozpoznanie guza mózgu

Kilka tygodni temu zapadł wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, zmieniający częściowo wyrok sądu I instancji.

Foto: pixabay.com

600 tys. zł – tyle, wliczając zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i za naruszenie praw jako pacjenta oraz odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie, wyniesie rekompensata za nierozpoznanie guza mózgu u dziecka.

Poza tą kwotą małoletni powód otrzyma odszkodowanie za poniesione wydatki w związku z leczeniem i comiesięczną rentę. W sprawie chodziło o to, że kilka lat temu radiolog opisujący wynik badania TK głowy nie rozpoznał u dziecka widocznego na zdjęciu guza. Do rozpoznania doszło rok później w innej placówce, a operacja jego usunięcia była zabiegiem ratującym życie. Chłopiec ma m.in. zaburzenia koordynacji ruchowej i niedowidzi na prawe oko.

W sprawach o błędy medyczne pacjenci dostają coraz wyższe zadośćuczynienia. Jest o to łatwiej także dzięki ubiegłorocznym uchwałom Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 36/17, III CZP 69/17, III CZP 60/17). To w oparciu o nie łatwiej ubiegać się o zadośćuczynienie, bo SN potwierdził, że wyrządzenie ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu może naruszać dobra osobiste poszkodowanego i jego najbliższych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.