Czy można cofnąć zmiany rogówkowe?

Dobra informacja dla osób mających problemy ze wzrokiem. Pojawiły się nowe perspektywy w obszarze leczenia zmian rogówkowych u pacjentów dotkniętych neurotroficznym zapaleniem rogówki – nieuleczalną, rzadko występującą chorobą oczu, która dotyka około 1 na 5000 osób.

Foto: Mariusz Tomczak

– Neurotroficzne zapalenie rogówki charakteryzuje się ciężkim i degeneracyjnym przebiegiem, wynikającym ze zmniejszenia unerwienia rogówki w wyniku różnych stanów chorobowych, na przykład cukrzycy, zmian opryszczkowych, interwencji chirurgicznych. Może prowadzić nawet do utraty wzroku wskutek owrzodzenia i perforacji rogówki – wyjaśnia prof. Stefano Bonini, kierownik Kliniki Okulistyki w rzymskim kampusie BioMedico.

Zawiniła nie tylko cukrzyca

W badaniu, którego wyniki niedawno zaprezentowano opinii publicznej, wzięło udział 18 pacjentów (7 mężczyzn i 11 kobiet), chorujących na umiarkowane lub nasilone neurotroficzne zapalenie rogówki, spowodowane cukrzycą, opryszczkowymi infekcjami oka, zakażeniami, zabiegami neurochirurgicznymi oraz innymi powiązanymi chorobami. Do badania włączono pacjentów, u których obecnie stosowane leki nie dały poprawy.

Dobre wyniki

Pacjentom z pierwszej grupy podawano miejscowo krople do oczu zawierające dawkę 10 µg/ml. W drugiej grupie podawano samo vehiculum. Pacjentom z trzeciej grupy podano dawkę 20 µg/ml, a w czwartej grupie podawano placebo. Po zakończeniu leczenia u 11 pacjentów odnotowano znaczące polepszenie stanu rogówki. Pełne ustąpienie zmian rogówkowych zaobserwowano u większości pacjentów z podobnym odsetkiem w obu grupach leczonych różnymi dawkami rhNGF (rekombinowanego ludzkiego czynnika wzrostu nerwów). Ponadto u jednego na trzech pacjentów zaobserwowano zwiększenie czucia rogówki.

Najbardziej unerwiony narząd

NGF to białko, które stymuluje wzrost i przyczynia się do przeżycia neuronów. W środowisku naukowym z biegiem czasu sformułowano hipotezę na temat potencjalnej skuteczności miejscowego stosowania NGF, biorąc pod uwagę to, że neurotroficzne zapalenie rogówki jest chorobą neurodegeneracyjną. Znany jest fakt, że integralność rogówki – która z całą pewnością jest najbardziej unerwionym narządem w organizmie (prawie 400 razy bardziej niż skóra) – jest utrzymywana bardziej poprzez unerwienie niż unaczynienie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.