Telerehabilitacja hybrydowa szansą dla polskich pacjentów

Już 6 grudnia odbędzie się konferencja naukowa poświęcona prezentacji wyników projektu TELEREH-HF. Patronem medialnym wydarzenia jest „Gazeta Lekarska”.

Foto: pixabay.com

Przedstawione zostaną szanse i wyzwania, jakie daje możliwość zastosowania rozwiązań telemedycznych w kompleksowej opiece nad chorymi z niewydolnością serca. Odbędą się dwie sesje naukowe z udziałem ekspertów z Polski, USA i Niemiec. W panelu dyskusyjnym zapowiedzieli swój udział przedstawiciele MZ, NFZ i pacjentów.

Hybrydowa kompleksowa telerehabilitacja kardiologiczna to możliwość nadzorowania i realizowania kompleksowej rehabilitacji na odległość, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych. Składa się ona z dwóch etapów: (1) etapu wstępnego – realizowanego w szpitalu lub ambulatorium, (2) etapu podstawowego – realizowanego w domu. Celem etapu wstępnego jest ocena kliniczna pacjenta, przeprowadzenie badań, optymalizacja leczenia, edukacja, wyposażenie pacjentów w sprzęt do telemonitorowania (EKG, ciśnieniomierz, waga), nauka jego obsługi oraz indywidualne zaplanowanie treningu fizycznego i przeprowadzenie treningów szkoleniowych.

W kolejnym, podstawowym etapie pacjent realizuje w domu telemonitorowaną rehabilitację kardiologiczną, współpracując interaktywnie z Centrum Telekardiologii. Telekardiologia to gorący temat Wydzielono nawet specjalną przestrzeń „ESC Digital Health Areas”, dedykowaną tylko telekardiologii. Podczas Kongresu w Paryżu dr hab. n med. Ewa Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Warszawie zaprezentowała wyniki pierwszego w świecie, randomizowanego, wieloośrodkowego, prospektywnego badania TELEREH-HF, zrealizowanego w grupie 850 pacjentów z niewydolnością serca, które oceniało kompleksową hybrydową telerehabilitację (uwzględniającą także teleopiekę i zdalne monitorowanie urządzeń wszczepialnych). Wszelkie informacje o konferencji znajdują się na stronie www.ikard.pl.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.