Przywrócić kolory w depresji

W piątek w Warszawie, przy Rondzie Szczepańskiego (u zbiegu al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Górczewskiej), odsłonięto mural. Celem akcji jest edukacja i zaangażowanie społeczeństwa we wspólną aktywność na rzecz przeciwdziałania depresji – poważnej chorobie, która dotyka coraz większej liczby osób i na którą może zachorować każdy niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy pozycji społecznej.

Foto: Marta Jakubiak

Wydarzenie miało charakter otwarty – mieszkańcy Warszawy mogli symbolicznie wyrazić swoje wsparcie poprzez pozostawienie na muralu odcisku dłoni lub odbicie wybranego szablonu. Mural, symbol wsparcia dla chorych na depresję i ich bliskich, powstał w ramach VIII edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Forum przeciw depresji”.

Przesłanie dla chorych i ich bliskich

Tworzenie muralu poprzedziły dwudniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne z udziałem wolontariuszy, Fundacji ITAKA, pacjentów i ich bliskich oraz lekarza i psychologa. Celem warsztatów było spojrzenie na problem anhedonii wielopłaszczyznowo oraz przygotowanie merytoryczno-artystyczne do przedsięwzięcia. Zdobyta wiedza, jak mówią organizatorzy, pomoże uczestnikom przygotować spójne, a zarazem kreatywne przesłanie dla chorych i ich bliskich.

Powiedzieć „nie” anhedonii

Anhedonia to stan, który charakteryzuje się niezdolnością do odczuwania radości, przyjemności. Mimo, że jest to jeden z kluczowych objawów depresji, bywa trudny do wychwycenia i zdiagnozowania. Anhedonia, jako objaw, najsilniej łączy stres cywilizacyjny z klinicznym obrazem współczesnej depresji. Zaburza funkcjonowanie społeczne, znieczula i pozbawia emocji, jest jedną z głównych przyczyn zmniejszenia aktywności i zawężenia oraz rezygnacji z zainteresowań, które wcześniej były sensem życia.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.