28 marca 2024

Leczenie martwicy kości wokół implantu

Jednym z powikłań po założeniu implantu może być martwica kości. Południowokoreańscy naukowcy znaleźli sposób, jak sobie z nim skutecznie poradzić.

Foto: pixabay.com

Obecne metody leczenia martwicy kości szczęki wokół implantu nie zawsze są skuteczne. Naukowcy z Yonsei University College of Dentistry w Seulu, dzięki badaniu „Treatment of medication-related osteonecrosis of the jaw around the dental implant with a once-weekly teriparatide: A case report and literature review”, udowodnili, że przy użyciu nowego schematu problem taki można skutecznie leczyć.

Do lekarza dentysty zgłosiła się 85-letnia pacjentka z osteoporozą i implantem zębowym, która odczuwała ból. Stwierdzono odsłoniętą i martwą kość, obrzęk, zaczerwienienie i wydzielinę wokół miejsca założenia implantu. Wdrożono leczenie: płukanie chlorheksydyną, antybiotyk i środki przeciwbólowe. Po trzech miesiącach nie odnotowano jednak poprawy. Zdecydowano zatem o zmianie terapii.

Przez kolejnych osiem tygodni podawano jej zastrzyki z aktywnego fragmentu ludzkiego parathormonu wytwarzanego metodą biotechnologiczną z wykorzystaniem hodowli bakterii E. coli (teriparatide), stosowanego w leczeniu osteoporozy. Zdecydowano się także na zastosowanie C-telopeptydu (CTx) oraz osteokalcyny. Po sześciu miesiącach takiej terapii nastąpiła znaczna poprawa, m.in. wyeliminowano martwicę kości, rany się zagoiły, poziom CTx poprawił się z 121 pg/ml do 294 pg/ml, a poziom osteokalcyny wzrósł z 12,8 ng/ ml do 18,5 ng/ml.

Szczegółowe wyniki badania opublikowano w „Journal of Oral Implantology”.