Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku

16 i 17 marca w Krakowie odbędzie się I Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes NRL Andrzej Matyja, a patronem medialnym wydarzenia jest „Gazeta Lekarska”.

Foto: pixabay.com

Podczas spotkania specjalistów przewidywane są cztery sesje tematyczne, analiza wybranych przypadków medycznych oraz szkolenia praktyczne. Rejestracja uczestników trwa do 6 marca.

Wypadki komunikacyjne, choroby nowotworowe i schorzenia układów wewnętrznych, a także stopa cukrzycowa to niektóre z przyczyn usunięcia narządów lub ich części. Polska wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą amputacji, gdy tymczasem na zachodzie przeprowadza się je coraz rzadziej.

Problem podejmie 16 i 17 marca pierwsze Forum Amputacji podczas konferencji „Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku”, która odbędzie się w Hotelu Galaxy w Krakowie. Spotkanie organizowane jest z inicjatywy krakowskiego Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, jedynego w Polsce ośrodka specjalizującego się w rehabilitacji osób po amputacji, oraz Fundacji Poland Business Run, skupionej na pomocy tej grupie.

– Pomoc pacjentom po amputacji wymaga współdziałania zespołu różnych specjalistów. Fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki, protetycy, terapeuci zajęciowi czy psycholodzy ciągle doskonalą swoją wiedzę, umiejętności i warsztat pracy, a następnie łączą siły, aby szukać nowych i doskonalszych form działania. Wszystko po to, aby w rzeczywistości XXI wieku, gdzie wciąż dokonuje się zbyt dużo amputacji, podjąć wyzwanie poprawy jakości życia pacjentów – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Amputacje z powodu martwicy, zespołu stopy cukrzycowej oraz urazów, a także psychiczne konsekwencje tego zabiegu, proces protezowania czy terapia trudno gojących się ran to niektóre tematy, które zostaną podjęte w czasie spotkania specjalistów. Kolejny blok tematyczny to fizjoterapia i praca z pacjentem po amputacji, terapia lustrzana i reedukacja chodu. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr n. med. Maciej Chwała oraz lek. med. Sebastian Borys. Uczestnicy konferencji wezmą też udział w wideokonferencji poświęconej przygotowaniu pacjenta do zaprotezowania, którą poprowadzą dr Marlis Gonzalez-Fernandez oraz Mark Hopkins z Johns Hopkins Medicine.

W ramach Forum Amputacji odbędą się również dwie sesje szkoleniowe. Sławomir Szczupacki, fizjoterapeuta, dyplomowany podolog, który sam stracił nogę i od lat porusza się o protezie przedstawi temat „Treningu stabilizacji głębokiej u osób po amputacji”. Z kolei szkolenie z „Nauki chodu z zaopatrzeniem ortopedycznym” poprowadzi Lisan Scheepers – fizjoterapeutka specjalizująca się w rehabilitacji osób po amputacji, specjalistka w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego i nauki chodu w Össur Academy. Organizatorzy zapewniają, że Forum Amputacji stanie się wydarzeniem cyklicznym. W czasie spotkania w Krakowie zostanie przedstawiona tematyka kolejnej konferencji.

Uczestnictwo upoważnia do uzyskania 9 punktów edukacyjnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6.10.2004 roku w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 231, poz. 2326 z późn. zm.). Punkty edukacyjne będą potwierdzone na certyfikacie uczestnictwa w konferencji. Szczegóły i zgłoszenia dostępne są na stronie: www.forumamputacji.pl.  

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.