USA: terapia akceptacji i zaangażowania pomaga pacjentkom

Terapia akceptacji i zaangażowania pomaga zredukować strach przed nawrotem choroby nowotworowej.

Foto: pixabay.com

Wielu chorym, którzy przeżyli nowotwór, towarzyszy strach przed wznową, co może się przyczyniać do obniżenia jakości ich życia.

Możliwości radzenia sobie z objawami są ograniczone. Najbardziej narażoną grupą są kobiety wyleczone z raka piersi, z których nawet 70% może odczuwać istotny klinicznie strach przed wznową choroby nowotworowej.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić skuteczność terapii akceptacji i zaangażowania w radzeniu sobie z tym problemem. Jest to terapia, która uczy jak akceptując sytuację, w której dany człowiek się znalazł, jednocześnie szukać rozwiązań pomagających ją zmienić i poprawić jakoś życia.

Grupę 91 chorych na raka piersi po radykalnym leczeniu przydzielono do trzech grup. Pierwsza brała udział w terapii akceptacji i zaangażowania (6 razy w tygodniu po 2 godziny), druga z taką samą częstością uczestniczyła w sesjach edukacyjnych dla osób wyleczonych z choroby nowotworowej, natomiast trzecia miała jednorazową półgodzinną sesję grupową.

Bezpośrednio po interwencji, po miesiącu i po 6 miesiącach badano natężenie strachu przed wznową choroby nowotworowej oraz objawów towarzyszących, takich jak złość, depresja czy jakość życia. Po 6 miesiącach od interwencji w każdej z grup zauważono zmniejszenie strachu związanego ze wznową choroby nowotworowej, jednak efekt ten w grupie poddanej terapii akceptacji i zaangażowania był o 20% wyższy niż w drugiej i o 39% niż w trzeciej grupie.

Dodatkowo tylko w grupie poddanej terapii akceptacji i zaangażowania zauważono istotne zmniejszenie strachu zarówno bezpośrednio po interwencji, jak i po miesiącu i 6 miesiącach.

Źródło: onlinelibrary.wiley.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.