Z perspektywy nauk ścisłych

Do 28 września w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę Normana Leto zbudowaną wokół nowej, pełnometrażowej realizacji filmowej artysty zatytułowanej „Photon”. To jednocześnie doskonała okazja do zaprezentowania sylwetki autora cieszącego się opinią jednego z najbardziej innowacyjnych artystów współczesnych w naszym kraju.

Trailer do filmu „Photon”, animacja, 2013

– W twórczości Leto cyfrowe media nie są technologicznym fetyszem. W centrum zainteresowania artysty pozostaje refleksja na temat kondycji ludzkiej prowadzona z pozycji polemicznych, a w każdym razie alternatywnych wobec tradycji humanistycznej. Leto spogląda na człowieczeństwo z perspektywy nauk ścisłych: neurologii, biochemii, fizyki cząstek elementarnych, astronomii. Antropocentryczne pojęcia etyczne i moralne konfrontuje z amoralnym dyskursem wiedzy przyrodniczej – tłumaczy kurator wystawy, Stach Szabłowski.

Norman Leto (rocznik 1980) to artysta wizualny, filmowiec i pisarz. Tworzy obrazy, obiekty i instalacje zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i w rzeczywistości wirtualnej. Pracuje na pograniczu fabularnej fikcji, filozofii i nauk ścisłych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Norman Leto to pseudonimem, który pochodzi od fikcyjnej postaci wymyślonej na potrzeby jednego ze swoich filmów z 2006 roku. Jak twierdzi sam artysta, dobór słów jest przypadkowy i był zainspirowany nadawcą wiadomości spam, na którą artysta natrafił w swojej skrzynce mailowej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.