Otolaryngolog, który kochał Tatry i Lwów

 „Prof. Tadeusz Ceypek – lekarz i artysta” – tak zatytułowana jest wystawa, jaką na okres wakacyjny przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. W jego zbiorach znajduje się ponad 170 fotografii wykonanych przez tego wybitnego polskiego otolaryngologa – z pochodzenia kresowiaka, zabrzanina z wyboru. 

Tadeusz Ceypek w Tatrach, lata 30. XX wieku (ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu)

Wernisaż zaplanowano na najbliższy piątek (4 lipca) na godz. 17.00. Zachowane zdjęcia to nie tylko świadectwo fotograficznej pasji polskiego lekarza, ale również poznawania otaczającej go rzeczywistości. Ukazują one m.in. piękno Tatr i przedwojennego Lwowa. Partnerem wystawy jest Śląska Izba Lekarska.

Wystawę można oglądać do 5 sierpnia w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2).

Tadeusz Ceypek przyszedł na świat we Lwowie w 1904 roku. Po wojnie przyjechał na Górny Śląsk i zamieszkał w Zabrzu. Prowadził pionierskie badania w zakresie m.in. audiologii przemysłowej, klinicznej i dziecięcej, chirurgii onkologicznej w otolaryngologii oraz rentgenologii otolaryngologicznej. Ceypek był człowiekiem o wielu pasjach – należał m.in. do Karpackiego Towarzystwa Narciarzy, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zmarł w 1990 roku, spoczywa w Katowicach.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    UrlopowiczKtóryNieLubiSzkoleń
    Lip 03, 2014 - 10:43 PM

    Śląsk Warszawa – wspólna sprawa 🙂

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.