Mniej łóżek, krótszy czas pobytu w szpitalu

Od kilku dekad szpitale podlegają głębokim przeobrażeniom. Zmienia się przede wszystkim sposób świadczenia usług szpitalnych, co nie tylko wymusza zmiany organizacji pracy, ale również wymaga innego wykorzystania budynków, rozbudowy odrębnych jednostek oraz koncentracji kosztownych usług.

Foto: Marta Jakubiak

W zachodniej części Europy zmniejsza się czas pobytu w szpitalu. Pacjenci po niezbędnej hospitalizacji trafiają do placówek z dominującą opieką pielęgniarską lub otrzymują pomoc medyczno-opiekuńczą w domach. W krajach Unii Europejskiej średni czas pobytu w szpitalu skrócono z 12 do 5-7 dni. Dla porównania: w krajach byłego ZSRR pobyt w szpitalu nadal wynosi przeciętnie ok. 14 dni.

Liczba łóżek tzw. ostrych (zabiegowych) w krajach Europy Zachodniej  zmniejsza się systematycznie już od lat 80. ubiegłego stulecia. W Europie Centralnej ta tendencja jest obserwowana od lat 90., ale postępuje ona trochę wolniej. Dlaczego w krajach „nowej” UE redukcja łóżek szpitalnych nie może postępować równie szybko jak w Niemczech czy we Francji? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ostatnim numerze „Gazety Lekarskiej Premium” (nr 6/7 2014) w artykule Marii Domagały (zobacz więcej).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.