Nepotyzm w instytucjach publicznych

Sporządzony w 2010 roku raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał, że nepotyzm, klientelizm i kumoterstwo są zjawiskami często spotykanymi w polskim sektorze publicznym. Jak faworyzowanie członków rodziny, przyjaciół albo znajomych oceniane jest przez Polaków w 2014 roku?

1391967_51320846

Foto: freeimages.com

Zdecydowana większość badanych Polaków (92%) negatywnie ocenia istnienie zjawiska nepotyzmu w instytucjach publicznych. Najgorzej oceniana jest sytuacja, gdy w tej samej instytucji publicznej pracuje razem małżeństwo (70% ocen zdecydowanie lub raczej negatywnych), a najmniej krytyki wzbudza wspólna praca rodzeństwa (42% ocen zdecydowanie lub raczej negatywnych).

Najbardziej na utratę zaufania ze względu na nepotyzm są narażone takie instytucje jak urząd miasta (85%), ZUS (84%), urząd skarbowy (84%), urząd gminy (84%) i policja (79%). Stosunkowo najmniej z powodu nepotyzmu cierpi zaufanie do straży pożarnej (60%), szpitala (68%) i pogotowia ratunkowego (69%).

Pomysł wprowadzenia zakazu nepotyzmu zyskał największe poparcie w odniesieniu do takich instytucji jak urząd gminy (86%), urząd skarbowy (85%), urząd miasta (84%) i ZUS (83%). Stosunkowo najmniej poparcia było w przypadku straży pożarnej (59%), pogotowia ratunkowego (60%) i szpitala (64%).

Badanie „Opinie Polaków na temat nepotyzmu w instytucjach publicznych” zostało przeprowadzone przez Warsaw Enterprise Institute i Dom Badawczy Maison na panelu badawczym Ariadna, na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej N=524 osoby, reprezentatywną m.in. ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    Hanna Orr
    Paź 17, 2014 - 03:02 PM

    Kiedy opuszczalam Polske 11 lat temu zjawisko nepotyzmu na uczelniach medycznych w Polsce, a nawet kryminalnych praktyk z tym zwiazanych ( np przypisywanie wynikow badan naukowych lub autorstwa prac naukowych przygotowanych przez podwladnych szefa Kliniki jego potomstwu, co w cywilizowanym swiecie stanowi przestepstwo ( fraud, scientific misconduct) nie bylo zjawiskiem odosobnionym. Uwazam ze nepotyzm jest tylko jednym z godnych pozalowania objawow glebszej choroby na ktora cierpi znaczna czesc srodkwiska lekarskiego jakimi sa demoralizacja, nieetyczne I kryminalne praktyki takie jak wystawianie ” lewych” zwolnien I zaswiadczen, przyznawanie rent ” krewnym I znajomym” a przede wszystkim brak odpowiedzialnosci zawodowej I Jej egzekucji przez samorzad lekarski, w przypadku Nawet najbardziej razacych bledow w tym ze skutkiem smiertelnym. W UK gdzie praktykuje systemowi mozna duzo zarzucic ale na pewno nie wyzej wspominane patologie, z ktorych najgorsza jest brak odpowiedzialnosci. Oczywiscie sa lekarze kompetentni, uczciwi I dajacy przyklad praworzadnosci I dobrej praktyki ale mysle ze demoralizacja jest wciaz powszechna i srodkwisko lekarskie w swoim wlasnym interesie powinno sie tym powaznie zajac.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.