Kilkaset osób na mistrzostwach w Radomiu

W sumie 317 osób (w tym 81-letni lekarz) wzięło udział w XXIV Mistrzostwach Polski Weteranów i III Mistrzostwach Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce, które w dniach 5-6 lipca odbyły się na Stadionie Miejskim w Radomiu. W rywalizacji weteranów ustanowiono 10 rekordów kraju i poprawiono 29 rekordów Mistrzostw Polski. Gościem honorowym imprezy był 104-letni biegacz, który kilkanaście dni temu ustanowił rekord Europy w kategorii stulatków.

 

III Mistrzostwa Polski Lekarzy zorganizowano wspólnie z XXIV Mistrzostwami Polski Weteranów. Zawodnicy lekarze uczestniczyli w rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski Weteranów – kobiety od 30. roku życia, a mężczyźni od 35. roku życia. Młodsi brali udział w ramach mistrzostw weteranów jako PK (poza konkursem). Dodatkowo wyniki, które uzyskali, zaliczano do rywalizacji w ramach III Mistrzostw Polski Lekarzy.

W mistrzostwach lekarzy wzięło udział 28 osób, w tym 5 kobiet. W stosunku do ubiegłorocznych zawodów nieznacznie zmniejszyła się więc ilość uczestników. Rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski Lekarzy odbyła się 19 konkurencjach dla mężczyzn i 8 kobiet. Medalami nagradzano zdobycie jednego z trzech pierwszych miejsc w kategorii „open” po przeliczeniu poszczególnych wyników na punkty.

Puchar Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Macieja Hamankiewicza dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika III Mistrzostw Polski Lekarzy, zdobyli: Małgorzata Gąsowska (Płock) i Stefan Madej (Sosnowiec). Natomiast Puchar Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzeja Sawoniego, za drugi najlepszy wynik, wywalczyli: Eliza Radzik (Sanok) i Julian Pełka (Toruń).

 

Wśród pań najwięcej medali zdobyli:

 • Małgorzata Gąsowska (Płock): 3 złote (bieg na 100 m, bieg na 200 m, bieg na 400 m),
 • Eliza Radzik (Sanok): 3 złote (skok dal, pchnięcie kulą, rzut dyskiem), 1 srebrny (bieg na 100 m),
 • Anna Michałowska (Lublin): 1 złoty (bieg na 1500 m),
 • Kamila Kamińska (Płock): 1 złoty (bieg na 5000 m), 1 srebrny (bieg 1500 m),
 • Maria Przełomska (Resko): 1 srebrny (bieg na 5000 m), 1 brązowy (bieg 1500 m).

Natomiast wśród mężczyzn rekordzistami w ilości wywalczonych medali okazali się:

 • Leszek Stecuła (Bytom): 3 złote (bieg przez płotki na 100 m, bieg przez płotki na 400 m, skok o tyczce), 3 srebrne (skok w dal, skok wzwyż, trójskok),
 • Stefan Madej (Sosnowiec): 2 złote (pchnięcie kulą, rzut oszczepem), 2 brązowe (rzut dyskiem, rzut młotem),
 • Julian Pełka (Toruń): 3 złote (skok w dal, skok wzwyż, trójskok),
 • Zenon Krukowski (Międzyrzecz): 2 złote (rzut dyskiem, rzut młotem), 2 srebrne (pchnięcie kulą, rzut oszczepem),
 • Piotr Gawda (Lublin): 2 złote (bieg na 100 m , bieg na 200 m), 1 brązowy (bieg na 400 m),
 • Janusz Kociszewski (Warszawa), kat. M80: 1 złoty (bieg na 800 m), 1 srebrny (bieg na 400 m),
 • Stanisław Kołodziej (Ostrowiec Świętokrzyski): 2 złote (chód na 3000 m, chód na 5000 m),
 • Robert Gajda (Pułtusk): 2 srebrne (bieg na 800 m, bieg na 1500 m),
 • Edward Szydło (Ostrów Wielkopolski): 2 srebrne (bieg na 100 m, bieg na 200 m),
 • Leszek Albiniak (Olkusz): 1 brązowy (skok w dal),
 • Jerzy Starzyk (Kraków): 1 srebrny (rzut dyskiem), 1 brązowy (pchnięcie kulą),
 • Michał Jaszczur (Płońsk): 2 brązowe (bieg na 800 m, bieg na 1500 m),
 • Przemysław Wojciechowski (Przecław): 2 brązowe (bieg na 100 m, bieg na 200 m),
 • Leonard Spychalski (Szczecin), kat. M85: 1 brązowy (trójskok).

 

Najstarszym uczestnikiem III Mistrzostw Polski Lekarzy, jak również XXIV Mistrzostwa Polski Weteranów, okazał się Leonard Spychalski ze Szczecina. W biegach na 400 m i 800 m wystartował 81-letni lekarz Janusz Kociszewski z Warszawy, dwukrotny złoty medalista mistrzostw Europy weteranów w biegu na 800 m. Gościem honorowym mistrzostw był 104-letni Stanisław Kowalski ze Świdnicy, który kilkanaście dni temu ustanowił rekord Europy w biegu na 100 m w kategorii stulatków, jednak ze względu na kontuzję nie wziął udziału w rywalizacji.

Patronat nad zawodami objęli: Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki RP, Jerzy Skucha, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia, Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Andrzej Sawoni, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz Dariusz Szczepanik, prezes firmy Polanik z Piotrkowa Trybunalskiego.

Serdeczne podziękowania dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie za okazaną pomoc finansową i organizacyjną. Dziękuję również  wszystkim koleżankom i kolegom za udział w zawodach. Szczególne podziękowania kieruję do Jacka Tętnowskiego, Krzysztofa Makucha i Juliana Wróbla za osobiste zaangażowanie i okazaną pomoc przy organizacji mistrzostw.

Julian Pełka
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Kierownik i Lekarz Zawodów

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.