19 marca 2024

Kolejna wielka fala pandemii? Do prognoz trzeba podchodzić ostrożnie

Z ostrożnością należy podchodzić do przewidywań dotyczących rozwoju pandemii COVID-19 – mówi dr Jerzy Gryglewicz, anestezjolog, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Dr Jerzy Gryglewicz. Foto: arch. prywatne

– Z dużą ostrożnością podchodzę do prognoz dotyczących sytuacji, która może wydarzyć się w przyszłości, bo są one obarczone dużym błędem. Nie wiem, dlaczego niektórzy politycy i eksperci tak jednoznacznie stwierdzają, że kolejna wielka fala pandemii COVID-19 na pewno nadejdzie późnym latem lub jesienią.

Obecnie mamy dosyć wysoki poziom zaszczepienia i dużą liczbę osób, które już przechorowały COVID-19, więc odporność populacyjna powinna być na wysokim poziomie. Biorąc pod uwagę choćby tylko te dwa powody, czwarta fala – o ile oczywiście naprawdę do niej dojdzie – powinna być zdecydowanie mniejsza od dwóch ostatnich.

Zakładając jesienny wzrost liczby wszystkich zakażeń wirusowych, w tym także grypy, okres wakacyjny powinno się wykorzystać na opracowanie krytycznej analizy funkcjonowania systemu w trakcie pandemii w celu identyfikacji błędów, których można by uniknąć w przyszłości.

W oparciu o dane naukowe warto też dokonać analizy skuteczności stosowania poszczególnych tak zwanych obostrzeń. Na tej podstawie należy dokonać korekt w przypadku pojawienia się nowej epidemii lub nasilenia się obecnej. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie szpitale tymczasowe zostały zlikwidowane, bo część z nich nadal pozostaje w gotowości i nie ma ryzyka braku dostępności do łóżek w oddziałach intensywnej terapii.

Kluczowym działaniem powinno być natomiast usprawnienie i koordynacja funkcjonowania ratownictwa medycznego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a zwłaszcza podstawowej opieki zdrowotnej, aby osoby zakażone SARS-CoV-2 i innymi patogenami miały ograniczoną możliwość kontaktu z innymi chorymi.

Niedawno te zmiany zapowiedziano w programie „Polski Ład”, w którym zakłada się m.in. wprowadzenie trójstopniowego kontaktu z pacjentem w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pierwszy poziom to wstępna diagnostyka realizowana w ramach teleporady, drugi – sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, trzeci – interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Notował: Mariusz Tomczak