Szczepionki przeciw grypie są już w aptekach

Na początku września pierwsze partie szczepionek przeciw grypie trafiły do aptek, a w drugiej połowie miesiąca szczepionki będą dostępne w placówkach medycznych.

Foto: pixabay.com

Do Polski łącznie trafi blisko 4 mln dawek – 1,36 mln do aptek, 760 tys. do zakładów opieki zdrowotnej, a pozostała część zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Jak co roku szczepionki będą stopniowo docierały do Polski, do końca listopada zaplanowano 12 transz.

Refundacja apteczna – dla kogo?

Na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75. r.ż. oraz kobiety w ciąży. 50-proc. refundacja dotyczy osób w wieku 65-74 lata, osób w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dzieci mogą skorzystać ze szczepionek w formie donosowej i domięśniowej, dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie, aczkolwiek w pełnej odpłatności.

– Chciałbym wyrazić podziękowania dla Ministerstwa Zdrowia za umieszczenie szczepionki przeciw grypie na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Kobiety ciężarne podczas trwania epidemii COVID-19 oraz zachorowań na grypę stanowią szczególną grupę obarczoną wyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz jej powikłań. Czterowalentna szczepionka przeciw grypie jest bezpieczną metodą zapobiegania grypie, zarówno u matki, jak i jej dziecka, co więcej szczepienie matki chroni nie tylko ją, ale również jej dziecko po narodzeniu – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii.

Refundacja szczepionek dla dzieci

Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mają nadzieję, że w listopadzie z refundacji szczepionek przeciw grypie skorzystają także dzieci i młodzież. Ministerstwo Zdrowia procesuje rozszerzenie refundacji szczepionek domięśniowych i donosowych dla dzieci w wieku od 6 m.ż. do 24 m.ż. oraz od 5 r.ż. do 18 r.ż. – Są to jedyne grupy, które nie maja wsparcia finansowego państwa w procesie zabezpieczania przed konsekwencjami zakażenia się wirusem grypy – podkreśla prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Obecnie dzieci poniżej 12 r.ż. nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19. W opinii wielu ekspertów kluczowa jest poprawa dostępu do szczepionek dzięki refundacji ich kosztu. – Od września dzieci i młodzież powracają do nauki w trybie stacjonarnym, co stanowi szczególne zagrożenie, ponieważ najmłodsi odgrywają jedną z głównych ról w transmisji wirusa w populacji. Są wektorami zakażeń wirusa zarówno wśród rówieśników, jak i rodziców, dziadków, rodzeństwa oraz dla pozostałej części społeczeństwa – mówi prof. Adam Antczak.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.