O seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Już po raz trzeci Fundacja Avalon organizuje ogólnopolskie i najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową (OzN). Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 2-3 października 2021 r. w warszawskim Centrum Kreatywności Targowa.

Konferencja będzie przebiegała w trybie hybrydowym – stacjonarnie oraz online za pośrednictwem oficjalnej strony projektu Sekson na Facebooku. Wydarzenie jest dostępne dla wszystkich i całkowicie bezpłatne. Aby wziąć w nim udział w trybie stacjonarnym należy zapisać się na stronie www.sekson.pl – można to zrobić już od dziś.

Projekt Sekson realizowany przez Fundację Avalon powstał w 2019 roku jako odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową. Jednym z jego kluczowych elementów i zarazem najważniejszym wydarzeniem jest Konferencja Sekson. Inicjatywa ma na celu edukowanie i zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeb oraz barier, z jakimi borykają się OzN. Obok obalania mitów i stereotypów na temat życia intymnego oraz rodzinnego OzN projekt Sekson skupia się na aktywizacji i zmianie postaw osób z niepełnosprawnościami.

 – Konferencja projektu Sekson to pierwsze, realizowane w takiej skali, spotkanie reprezentantów środowisk OzN, seksuologów, ginekologów, fizjoterapeutów, psychologów, organizacji pozarządowych oraz instytucji pomocowych, poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową. W polskim społeczeństwie jest to wciąż temat tabu dlatego nie ustajemy w działaniach mających na celu zmianę takiego sposobu myślenia – mówi Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon.

– Do udziału zapraszamy doświadczonych specjalistów z przeróżnych dziedzin, aby przy ich wsparciu aktywnie wpływać na zmianę postrzegania OzN i ich prawa do funkcjonowania w obszarach niesłusznie postrzeganych jako zarezerwowane dla osób w pełni sprawnych i zdrowych. Podczas Konferencji projektu Sekson już od trzech lata obalamy mity i rozprawiamy się ze stereotypami na temat życia intymnego i rodzinnego OzN – dodaje.

Pierwszego dnia tegorocznej konferencji, bez tabu i wstydu, porozmawiamy między innymi o coachingu seksualnym, męskiej seksualności, problemach z erekcją, o tym jak radzić sobie ze stereotypowymi rolami i co to znaczy być „prawdziwym mężczyzną”, dbaniu o siebie i pracy nad poczuciem własnej wartości, gadżetach erotycznych i samoakceptacji. Poruszymy również problem podwójnej dyskryminacji – homofobii wobec OzN.

Drugi dzień Konferencji poświęcony będzie rodzicielstwu. Prelegenci opowiedzą o codzienności macierzyństwa i tacierzyństwa z perspektywy OzN, różnych aspektach adopcji przez osoby z niepełnosprawnością, rozwoju psychoseksualnym dzieci, badaniach prenatalnych, ciąży i połogu. Porozmawiamy także o roli fizjoterapii uroginekologicznej w przygotowaniu do macierzyństwa OzN.

Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, dr Tomasz Sobierajski, dr n. med. Barbara Mazurkiewicz, Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, aktywiści i aktywistki – Marta Lorczyk, Renata Orłowską, Julia Zakrocka, Małgorzata Korda-Bazelan, Tomasz Biduś, mistrzyni paraolimpijska Katarzyna Rogowiec, przedstawiciele Sex Work Polska, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Stowarzyszenia Doula w Polsce, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Podczas Konferencji będzie można wziąć udział nie tylko w wykładach i panelach dyskusyjnych, ale także w 8 praktycznych warsztatach. Poruszana podczas nich tematyka będzie skoncentrowana wokół przeciwdziałania dyskryminacji, pracy nad samoakceptacją oraz czerpania satysfakcji z seksualnej sfery życia. Część warsztatów poświęcona rodzicielstwu skupiona będzie na rozwoju psychoseksualnym dzieci i wsparciu jakie może rodzicom zaoferować doula. Szczegółowy harmonogram III Konferencji Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową dostępny jest na stronie www.sekson.pl. Pod tym samym adresem można zapisać się na wydarzenie. Udział w konferencji stacjonarnej, ze względu na limitowana ilość miejsc, wymaga uprzedniej rejestracji. Wydarzenie w wersji online będzie ogólnodostępne.

Wydarzenie przebiegnie pod patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznika Praw Pacjenta. Patronaty merytoryczne: Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Polskie Towarzystwo Urologiczne, Polskie Towarzystwo Rehabilitacji. Partnerem medialnym konferencji jest „Gazeta Lekarska”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.