Wyjaśnienie tajemnicy kredowych zębów

Naukowcy z The D3 Group z Uniwersytetu w Melbourne w Australii i Uniwersytetu Talca w Chile odkryli mechanizm powodujący hipomineralizację trzonowców (MH) – najczęstszego typu kredowych zębów. O wynikach swoich badań poinformowali we „Frontiers of Physiology”.

Foto: pixabay.com

Przypadłość ta dotyczy jednego na pięcioro dzieci, często powoduje silny ból zęba i próchnicę, czasami prowadzi do ropni, ekstrakcji i problemów ortodontycznych.

Według naukowców z The D3 Group, kredowe trzonowce powstają, gdy rozwijające się szkliwo jest zanieczyszczone albuminą – białkiem znajdującym się zarówno we krwi, jak i w płynie tkankowym otaczającym rozwijające się zęby. Przyczyną są prawdopodobnie choroby wieku dziecięcego. – Dochodzi do pewnego rodzaju „blokady mineralizacji”, zlokalizowanej w obszarach poszczególnych zębów, która staje się kredowymi plamami na szkliwie – mówi Mike Hubbard, prof. badawczy Uniwersytetu w Melbourne i główny autor raportu.

– To odkrycie pozwala nam skorygować 40 lat dogmatu medyczno-dentystycznego, który obwiniał wadliwe komórki tworzące szkliwo. To, czego ten dogmat nie mógł wyjaśnić, to dlaczego kredowość dotyka tylko jednego lub kilku zębów w ustach dziecka. Zamiast tego pokazaliśmy, że albumina czasami przecieka w słabych punktach, wiążąc się z kryształami szkliwa i minerałów, przez co blokuje ich wzrost – dodaje badacz.

Naukowcy podejrzewają, że wyciek albuminy jest wywoływany przez typowe choroby wieku dziecięcego. Zespół jest szczególnie zaniepokojony hipomineralizacją trzonowców, ponieważ ma ona największy wpływ społeczny i ekonomiczny. Ząb z silną hipomineralizacją jest 10 razy bardziej podatny na próchnicę niż ząb bez niej. To bardzo cicha epidemia.

Źródło: frontiersin.org; eurekalert.org

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.