Jak mózg oddziela, przechowuje i odzyskuje wspomnienia

– Ta praca zmienia sposób, w jaki naukowcy badali mechanizm myślenia dokonującego się w ludzkim mózgu – powiedział dr Jim Gnadt, dyrektor programowy w National Institute of Neurological Disorders and Stroke oraz NIH BRAIN Initiative, oceniając wyniki badań amerykańskich naukowców.

Foto: pixabay.com

Badanie, prowadzone przez dr. Ueli Rutishausera, prof. neurochirurgii, neurologii i nauk biomedycznych w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles, rozpoczęło się od prostego pytania: jak mózg tworzy i porządkuje wspomnienia? Co oznacza ich początek i koniec?

Ludzie przeżywają życie jako jedno, ciągłe doświadczenie, ale z badań nad ludzkimi zachowaniami wynika, że poszczególne wydarzenia przechowywane są w mózgu jako indywidualne, odrębne momenty. Teoria ta określana jest jako „segmentacja zdarzeń”.

Stosunkowo niewiele jednak wiadomo, jak przebiega w mózgu proces magazynowania wspomnień. Aby to zbadać, Rutishauser i jego współpracownicy pracowali z 20 pacjentami, u których rejestrowano wewnątrzczaszkową aktywność mózgu, by odpowiednio ukierunkować operację leczenia padaczki lekoopornej, na którą cierpieli. To właśnie wówczas przyjrzeli się, w jaki sposób na aktywność mózgu wpływały pokazywane klipy filmowe, które zawierały różne rodzaje „granic poznawczych”.

Pierwszy film był plikiem wideo zawierającym scenę, która następnie przechodzi do innej, jednak kontynuuje opowiadaną historię („miękka granica”). Drugi zawierał cięcie i przenosił do zupełnie innej historii, np. po odbitej piłce natychmiast następowało cięcie i przejście do reklamy („twarda granica”). Dr Jie Zheng, pracujący w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie i pierwszy autor badania, wyjaśnił kluczową różnicę między tymi dwiema granicami. – To, jak bardzo narracja zmienia się z jednego klipu na drugi, określa rodzaj granicy poznawczej – powiedział Zheng.

– Kiedy budujesz pamięć, to tak, jakbyś nowe zdjęcia dodawał do danego wydarzenia. Kiedy pojawia się twarda granica, wydarzenie jest zamykane i zaczyna się nowe – wyjaśnił dr Rutishauser. Naukowcy zidentyfikowali dwa typy komórek w ludzkim mózgu, które biorą udział w organizowaniu dyskretnych wspomnień na podstawie czasu ich wystąpienia. Ich odkrycie daje szansę na lepsze zrozumienie, w jaki sposób mózg tworzy wspomnienia i może mieć implikacje w zaburzeniach pamięci, takich jak choroba Alzheimera.

Źródło: sciencedaily.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.