24 maja odbędzie się IV edycja Konferencji „RODO w Zdrowiu”, której nowa nazwa – „RODO i cyberbezpieczeństwo w Zdrowiu” w pełni oddaje tematykę wydarzenia. Na trzy tygodnie później, 14 czerwca, została zaplanowana II edycja Konferencji „AI w Zdrowiu”.

Konferencja „RODO i cyberbezpieczeństwo w Zdrowiu” to największe wydarzenie dotyczące ochrony danych medycznych w Polsce, skupiające najbardziej znaczące organizacje branżowe, a także przedstawicieli strony publicznej. Warto zaznaczyć, że tematyka wydarzenia obejmuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych medycznych w środowisku cyfrowym. Adresatami konferencji są przedstawiciele placówek medycznych, odpowiedzialni za przetwarzanie danych i cyberbezpieczeństwo. Wydarzenie odbędzie się w formule online. Udział w nim ma charakter nieodpłatny. Konferencja każdego roku gromadzi 600 osób i jest centralnym forum rozmów o RODO w zdrowiu.
Z kolei Konferencja „AI w Zdrowiu” jest pierwszym na tak dużą skalę w Europie środkowo-wschodniej wydarzeniem dedykowanym sztucznej inteligencji i innowacjom w zdrowiu. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Koalicja AI w Zdrowiu – organizacja działającą na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji w polskim systemie ochrony zdrowia. Ubiegłoroczna odsłona wydarzenia skupiła wiele znaczących środowisk i instytucji, w tym wybitnych panelistów z UK, Bułgarii i Węgier. Rok temu w konferencji uczestniczyło łącznie (stacjonarnie i online) 3000 osób. Wydarzenie jest odpowiedzią na zataczające coraz szersze kręgi zmiany technologiczne w obszarze AI, które mają również transformacyjny wpływ na system ochrony zdrowia, rozwój badań naukowych i opiekę nad pacjentem.
Konferencja „AI w zdrowiu” odbędzie się w formule stacjonarnej w Warszawie (miejsce jest w trakcie potwierdzania). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane bardzo ważne dla sektora ochrony zdrowia dokumenty. Pierwszy z nich to wypracowana przez Koalicję AI w zdrowiu, Partnerów i inne zainteresowane podmioty – również w wyniku konsultacji społecznych – Biała Księga – wytyczne korzystania z rozwiązań AI w ochronie zdrowia. Drugi z dokumentów to raport Top Distruptors in Healthcare, inwentaryzujący polski rynek startupów w obszarze life sciences.
Obydwa wydarzenia mają charakter międzynarodowy. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja objął oba wydarzenia patronatem honorowym. Patronem medialnym obu konferencji jest „Gazeta Lekarska”.