Bezpieczna ortodoncja

Lakier fluorkowy, ozon i oktenidyna zmniejszają częstość występowania białych plamek i próchnicy podczas leczenia ortodontycznego – wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Zakładu Stomatologii Interdyscyplinarnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Foto: pixabay.com

Zespół badawczy, w skład którego wchodzą Katarzyna Grocholewicz, Paulina Mikłasz, Alicja Zawiślak, Ewa Sobolewska i Joanna Janiszewska-Olszowska, wyniki swoich badań opublikował w „Nature”. Jak pokazały trzyletnie obserwacje pacjentów, najczęściej atakowanymi zębami były siekacze boczne, a następnie kły, przedtrzonowce i siekacze centralne. Nie zaobserwowano bocznej predylekcji ani różnicy dla górnego i dolnego łuku zębowego.

Co najmniej jedną nową początkową zmianę próchnicową stwierdzono u 72,9 proc. pacjentów. Ubytki rozwijają się w ciągu pierwszych 12 miesięcy leczenia ortodontycznego u 61 proc. pacjentów. Gwałtowny wzrost częstości występowania WSLs widoczny był w ciągu pierwszych 6 miesięcy leczenia – próchnicę początkową stwierdzono u 38 proc. pacjentów, a po 12 miesiącach – u 46 proc.

„Nawet niezwykle intensywny program profilaktyczny nie był w stanie całkowicie zapobiec WSLs i zmianom próchniczym. Jednoczesne stosowanie lakieru fluorkowego, ekspozycji na gaz ozonowy i oktenidynę wydaje się mieć korzystny wpływ na ograniczenie rozwoju WSL” – napisano we wnioskach z badania.

Źródło: www.nature.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.