25 kwietnia 2024

Popłynęły dźwięki…

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” to bez wątpienia wyjątkowe święto dla tych, którzy powracają lub dopiero wchodzą do niezwykłego świata dźwięków, ale także zespołu Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, dzięki któremu mogą tego dokonać.

Foto: Marta Jakubiak

To także niezwykłe wydarzenie dla wszystkich, którzy mogą w nim uczestniczyć.

VIII galowy koncert finałowy odbył się w Sali Koncertowej im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w podwarszawskich Otrębusach. Wśród zaproszonych osób znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, środowisk akademickich, naukowych, medycznych i przedsiębiorców, a także miłośnicy i przyjaciele tego niezwykłego święta.

Koncert rozpoczął się od uwertury „Carmen” George’a Bizeta, którą zagrała orkiestra „Mazowsza” pod batutą Jacka Bonieckiego. – Ten koncert dedykowany jest tym, którzy tych dźwięków nie słyszeli. Wśród nich są osoby obdarowane wielkim talentem muzycznym. Doświadczenia tych ludzi są bardzo trudne, ale radość z odzyskanego słuchu wielka – powiedział maestro Boniecki. Na scenie pojawiła się dama polskiej opery, Bogumiła Dziel-Wawrowska, doktorantka Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie współpracująca z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Zaśpiewała arię „Suknio, coś mnie tak ubrała” z „Hrabiny” Stanisława Moniuszki. To był potężny głos.

Tegoroczna edycja festiwalu była nieco inna od poprzednich, gdyż hybrydowa. Występy części laureatów można było podziwiać na żywo, inni łączyli się z salą koncertową online – z Niemiec, Austrii, Kazachstanu, Finlandii czy Stanów Zjednoczonych. Na scenie można było podziwiać zespół tancerzy i solistów „Mazowsza” oraz zwycięzców poprzednich edycji konkursu, artystów-pacjentów, którzy muzykowaniem zajmują się już zawodowo, koncertują.

Wisienką na torcie był niezwykły spektakl muzyczny zatytułowany „Kalejdoskop barw polskich”, który zabrał gości w wyjątkową muzyczną podróż po Polsce. Na program złożył się wybór pieśni i tańców z różnych zakątków Polski, a także tańce narodowe. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego nieustająco zachwyca na najwyższym poziomie.

– Ósmy, fantastyczny Festiwal „Ślimakowe Rytmy” przechodzi do historii. Na pewno będzie zapamiętany przez uczestników, gości, przyjaciół jako wydarzenie artystyczne, naukowe, z akcentem wielkiego humanizmu, bo poza kulturą, nauką i medycyną odwołuje się do instynktów głęboko zakorzenionych w człowieku. Artyści zespołu Mazowsze dziś pokłonili się przed innymi artystami, których droga do osiągnięć artystycznych była znacznie trudniejsza. Te dwa światy, przenikając się, pokazały, jak piękny może być świat – powiedział na zakończenie prof. Henryk Skarżyński.

Lipiec to miesiąc wyjątkowy dla Światowego Centrum Słuchu i dla światowej otochirurgii. 16 lipca 1992 r. – 30 lat temu – prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie dorosłej całkowicie niesłyszącej, dzień później taki implant otrzymało 5-letnie niesłyszące dziecko. W 1997 r. – 25 lat temu – profesor rozpoczął pierwszy na świecie program zachowania przedoperacyjnych resztek słuchu przed wszczepieniem implantu ślimakowego, a 12 lipca 2002 r. – 20 lat temu – wykonał pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu osobie z częściową głuchotą. Te przełomowe wydarzenia stały się powodem do świętowania.

Marta Jakubiak