Interakcje żywieniowe sprzyjające zapaleniu przyzębia

W nowym badaniu opublikowanym w mSystems naukowcy pod kierunkiem Uniwersytetu w Osace (Japonia) odkryli, jak Fusobacterium nucleatum przyczynia się do rozwoju zapalenia przyzębia.

Foto: pixabay.com

W mikrobiomie jamy ustnej zachodzi metaboliczne żywienie krzyżowe, w którym bakterie wydzielają produkty – często jako odpady odżywcze – które są konsumowane przez inne bakterie, promując w ten sposób przetrwanie tych bakterii.

– Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób interakcje metaboliczne Fusobacterium nucleatum mogą przyczyniać się do rozwoju choroby dziąseł, przeanalizowaliśmy współkultury tej bakterii z występującymi w jamie ustnej bakteriami komensalnymi – mówi główny autor badania Akito Sakanaka.

Okazało się, że Fusobacterium nucleatum wytwarza poliaminy, takie jak putrescyna i kadaweryna, poprzez metaboliczne żywienie krzyżowe z innymi bakteriami komensalnymi. Poliaminy te worzą sprzyjające warunki do wzrostu i rozprzestrzeniania się patogenu przyzębia Porphyromonas gingivalis, sprzyjając rozwojowi zapalenia przyzębia.

Naukowcy przestrzegają, że zaniedbanie szczotkowania zębów może dawać szerokie możliwości żerowania krzyżowego, w którym bakterie jamy ustnej spontanicznie zaczynają wymieniać metabolity za pośrednictwem Fusobacterium nucleatum, co ostatecznie prowadzi do wzrostu liczby patogenów przyzębia.

Artykuł „Fusobacterium nucleatum Metabolically Integrates Commensals and Pathogens in Oral Biofilms” został opublikowany w mSystems at DOI.

Źródło: www.eurekalert.org

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.