28 marca 2024

Szkoła wiedzy o HIV po krakowsku

Krakowscy lekarze pracujący w przychodniach studenckich pogłębią swoją wiedzę o diagnozowaniu i leczeniu HIV, żeby skuteczniej pomagać swoim pacjentom i efektywniej walczyć z wirusem. W sobotę, 30 sierpnia, odbędzie się bezpłatne seminarium szkoleniowo-edukacyjne dla lekarzy pracujących w przychodniach studenckich.

Głównym celem spotkania zaplanowanego w godzinach 11.00-16.00 w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie (ul. Prądnicka 76) jest poszerzenie wiedzy lekarzy z zakresu diagnozowania i postępowania z osobami zakażonymi wirusem. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”. Zapisy trwają do 29 sierpnia (należy wysłać e-maila na adres: ejarzabek@o2.pl).

Małopolska zajmuje niechlubne czwarte miejsce

Uczestnicy seminarium mają zachęcać swych młodych pacjentów do testowania się w kierunku HIV. Wirus ten często wykrywany jest za późno, a statystyki wyraźnie pokazują, że jest to bardzo poważny problem młodych ludzi, często skłonnych do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Prawie 60 proc. osób żyjących z HIV to ludzie poniżej 30-stki. Prawie co 10. seropozytywny Polak zakaził się przed 20-stką. W województwie małopolskim co roku wirusa wykrywa się u kilkudziesięciu osób.

Z danych NIZP-PZH wynika, że w 2012 roku wykryto 93 nowe zakażenia, tym samym Małopolska zajęła niechlubne czwarte miejsce w Polsce pod względem liczby nowych zakażeń. W 2013 roku, pomimo iż w regionie zdiagnozowano nieco mniej przypadków, bo 62, Małopolska również znalazła się w czołówce województw, w których problem jest najpoważniejszy. Konferencja szkoleniowa dla lekarzy będzie sfinansowana z grantu przyznanego w 2013 roku Stowarzyszeniu „Nadzieja Rodzinie” przez kapitułę konkursu Pozytywnie Otwarci.

Rola lekarza w rozpoznaniu zakażenia

Wśród prelegentów znajdą się uznani specjaliści z dziedziny profilaktyki, diagnozowania i leczenia HIV/AIDS. Spotkanie rozpocznie dr Edyta Laurman-Jarząbek, koordynator i doradca Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w Krakowie, Kielcach i Tarnowie, która opowie o roli PKD w zapobieganiu zakażeniom HIV. Sytuację epidemiologiczną HIV w Polsce i województwie małopolskim omówi mgr Małgorzata Nowobilska-Stanios, Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomani. Zadania Zespołu do spraw realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie małopolskim przedstawi Grażyna Przeźmińska z WSSE w Krakowie.

Podczas szkolenia omówione będą również takie tematy, jak rola lekarza w rozpoznaniu zakażenia HIV (dr n. med. Monika Bociąga-Jasik, lekarz chorób zakaźnych w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz poradnictwo okołotestowe, o którym opowie dr Eliza Mazur, doradca Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w Krakowie, Kielcach i Tarnowie.

Problem dotyczy głównie ludzie w wieku 20-39 lat

– Doświadczenie związane z prowadzeniem punktów konsultacyjno-diagnostycznych wskazuje, że najczęściej zakażają się właśnie ludzie w wieku 20-39 lat. Dlatego tak ważne jest objęcie działaniami edukacyjnymi personelu medycznego pracującego głównie z pacjentami w tym przedziale wiekowym. Celem szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek pracujących z młodymi ludźmi jest zwrócenie im uwagi na ryzyko zakażenia wirusem oraz na konieczność rekomendowania pacjentom testów w kierunku zakażenia – uważa dr Edyta Laurman-Jarząbek ze Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”.

Obok profilaktyki kluczem do walki z epidemią HIV jest skuteczna diagnostyka. Jestem przekonany, że seminarium dla lekarzy i pielęgniarek z przychodni studenckich Krakowa przyczyni się do zwiększenia w tym środowisku świadomości problemu. W Polsce testy w kierunku HIV zrobiła tylko co 10. dorosła osoba. To o wiele za mało. Jeśli lekarze z przychodni studenckich zaczną kierować młodzież na testy, a w razie wykrycia zakażenia do placówek, w których lekarze chorób zakaźnych zaproponują skuteczną terapię, zrobimy wielki krok na drodze do opanowania HIV w Polsce – mówi Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Promocja, profilaktyka, konkurs…

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W jego ramach organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji, aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami programu są m.in. prezydent m.st. Warszawy, wojewoda mazowiecki oraz Krajowe Centrum ds. AIDS.