Zmiany w podatku od spadków i darowizn

Od 13 października obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek1.

Foto: pixabay.com

Powodem zmiany jest wzrost cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku o ponad 6 proc., w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen (art. 17 ustawy o podatku od spadków i darowizn2).

Podwyższone kwoty mają zastosowanie do przypadków, w których obowiązek podatkowy powstał od dnia wejścia w życie zmienionych przepisów. W związku z tym kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej została podwyższona z 9637 zł do 10434 zł, dla II grupy – z 7276 zł do 7878 zł, a dla III grupy podatkowej – z 4902 zł do 5308 zł.

Nastąpiło też zwiększenie wysokości darowizn (pieniężnych i niepieniężnych), które są zwolnione od podatku w związku z realizacją celów mieszkaniowych przez osoby należące do I grupy podatkowej. Dotychczas zwolnienie dotyczyło środków w wysokości 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19274 zł (w okresie 5 lat). Po zmianie są to odpowiednio kwoty 10434 zł oraz 20868 zł.

Przypomnijmy, do I grupy podatkowej należą: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. II grupa to: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Do III grupy zaliczane są pozostałe osoby.

r.pr. Beata Wierzchowska

Przypisy:

  1. Dz. U. poz. 2084.
  2. Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 z późn. zm.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.