Lęk i dyskomfort. Pacjenci boją się kolonoskopii

Jednym z badań przesiewowych zalecanych w kierunku raka jelita grubego jest test na obecność krwi utajonej w kale – jest tanie, łatwo dostępne, można je wykonać samodzielnie w domu.

Foto: pixabay.com

Spośród blisko 33 tys. osób w wieku 50-75 lat, u których wykryto krew utajoną w kale, zaledwie 56 proc. w ciągu roku wykonało kolonoskopię, która potencjalnie pozwoliłaby na rozpoznanie raka jelita grubego – wynika z badań opublikowanych w „JAMA Network Open”.

Według lekarzy najbardziej prawdopodobną przyczyną tak niskiego odsetka kolonoskopii jest lęk przed badaniem i związany z nim dyskomfort. Eksperci wskazują, że rozpoznanie raka jelita grubego we wczesnym stopniu zaawansowania daje ponad 90 proc. szans na przeżycie więcej niż pięciu lat. Więcej na ten temat na stronie https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2800553?resultClick=3.

Badanie przesiewowe

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego można wykonać w ramach programu profilaktycznego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest on adresowany do osób w wieku 50-65 lat lub 40-49 lat (pod warunkiem, że u najbliższych krewnych pacjenta rozpoznano nowotwór jelita grubego). Nie jest potrzebne skierowanie. O szczegółach piszemy TUTAJ.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.